Паниката и стравот од коронавирус може да бидат многу позастрашувачки и поопасни од самата инфекција. Хистерија предизвикува луѓето да дејствуваат целосно ирационално, објаснуваат експертите.

„Паниката е родена од незнаење и незнаење како да се одговори“, објаснуваат експертите. Само едно кивање или кашлица во исто време е доволно за да се забележат луѓето како почнуваат да паничат или дури и да бегаат.

Начинот на кој реагира јавноста е прилично вознемирувачки. Изолацијата на луѓе кои зборуваат на италијански јазик на улица или имаат азиски црти, почнува да покажува дека има тенденција да се занесеме во ксенофобија од незнаење. Стравот честопати ги тера луѓето да престанат да размислуваат. По гласините дека тоалетна хартија, салфетки и женски влошки штитат од вирусот, луѓето во Тајван започнаа да го ставаат на уста и нос. Чудното однесување на погодените од паника довело до повеќе екстравагантни идеи, како што е употребата на кора од портокал, пластични шишиња, најлон, градници, па, дури и патики.

Само неколку статуси на „Фејсбук“, или читања на веб-страниците што пласираар лажни вести, се доволни за да најдат стотици да купат лекови и намирници.

„Да се ​​купува  храна, масло, алкохол, брашно е непотребна хистерија“, велат експертите Секогаш треба добро да ги провериме изворите на информациите и да не бидеме заведени во тоа што прави толпата.

Паниката и стравот од непознатото денеска блокираа околу 6.000 луѓе што биле на крстарење во мексиканското пристаниште Козумел, за да бидат тестирани на новиот корона вирус. Имено, Бродот ЕМ ЕС ЕС Меравила бил овластен од мексиканските власти да се пристапи кон пристаништето, откако две од претходните дестинации, Јамајка и Кајманските острови, одбиле да го прифатат. Тоа се случило откако на член на екипажот му бил дијагностициран обичен грип.