Добрата исхрана е клучна за здравјето, особено во време кога вашиот имунолошки систем подлегна на вирусот корона и е ослабен. Ова се правилата за тоа како да се опоравите што е можно побрзо по претходна инфекција, како и да го зајакнете имунитетот што е можно поскоро.

Исхрана за да се опоравите од КОВИД 19
Она што го јадете и пиете сега ќе има огромна улога во зајакнувањето на вашиот имунолошки систем, а тоа пак ќе одреди колку брзо ќе можете да застанете на нозе. Светската здравствена организација (СЗО), Британската национална здравствена служба (NHS) и индиското Министерство за здравство и заштита на семејството (MoHFV) дадоа многу препораки за исхраната во текот на месеците на пандемијата. Врз основа на сите овие упатства, правилната исхрана за закрепнување на пациентите од ковид 19 треба да ги содржи следниве категории.

1. Калории
Телото останува без енергија, така што ви треба калорична храна што ви треба за да ги вратите енергетските нивоа. Вклучете ориз, компири, леб, тестенини, цели зрна во вашата исхрана, но избегнувајте нискокалорична храна – како и сите видови нездрава храна.

2. Протеини
Не можете да се чувствувате подобро без додатоци во исхраната, затоа јадете повеќе храна богата со протеини. Препорачливо е да внесувате 75-100 грама протеини на ден. Додадете што повеќе цели зрна, леќа, мешунки, млечни производи, производи од соја, ореви и семиња во вашата исхрана.  Ако не сте вегетаријанец, јадете пилешко и јајца, како и риба.

3. Овошје и зеленчук
Свежото овошје и зеленчук се одлични извори на диетални влакна, фолати, витамини, минерали и антиоксиданти. Вклучете сè во вашата исхрана, од јаболка и банани до тиквички и зелен лиснат зеленчук.

4. Зајакнувачи на имунитет
Овошјето, зеленчукот, билките и некои зачини имаат огромни потенцијали за зајакнување на имунитетот, бидејќи се полни со фитохемикалии и биоактивни соединенија. Додадете ги во вашата исхрана и пијте билни пијалоци кои го зајакнуваат имунитетот, како што се млеко од куркума, зелен или билен чај.

5. Течност
Инфекциите можат да го дехидрираат организмот, па затоа е важно да ги надополнувате течностите за време на закрепнувањето. Пијте осум до 10 чаши вода секој ден, а супите, чорбите и билните пијалоци треба да бидат дел од вашата дневна исхрана.

Работи што треба да се запомнат

Покрај потребната храна и пијалоци важни за закрепнување, мора да ги имате предвид следниве работи за да ја направите вашата исхрана што е можно поефикасна:

Дајте предност на свежите производи како овошје, зеленчук и производи од животинско потекло, отколку оние претходно спакувани.
Бидете сигурни дека сите оброци се едноставни и свежо подготвени дома, наместо да се потпирате на купената подготвена храна.
Бидете сигурни дека ги следите сите хигиенски процедури за време на подготовката на храната. Измијте ги рацете пред и по ракувањето / оброците.
Големи порции храна може да предизвикаат проблеми со варењето на храната за време на почетната фаза на опоравување од инфекција со КОВИД 19, затоа јадете помали, но почести оброци.

Многу пациенти со ковид 19 имаат тешкотии при голтање за време на периодот на опоравување, па затоа започнете со експерименти со мека храна, пире или течни оброци, како што се чорби.

Ниту еден план за исхрана не може да биде ефикасен без соодветно спиење и вежбање, затоа одморете се доволно и започнете со помалку физички активности за да се вратите во форма.                                                           А.Н.