Примероците од американскиот поп уметник Пинк и нејзиниот 3-годишен син Џемисон за СОВИД-19 испаднаа позитивни. Пред водителката на шоуто, Елен Деџенери, која изминативе денови спроведува видео-интервјуа од нејзиниот дом, пејачката зборува за нејзината болест.

„Тоа беше најстрашната работа во мојот живот. Беше ужасно. Имавме различни симптоми“, рече таа во емотивно интервју.

Пејачката и нејзиниот син се заразиле со коронавирус кон средината на март. Прво детето, а два дена подоцна – самата таа. „Џемисон веќе два дена е негативен на вирусот и нема никакви симптоми. И, тоа е огромно олеснување за сите нас“, и се довери Пинк на воидтелката.

Нејзиниот син кренал температурата на 14 март. Во деновите после тоа, се појавија и болки во стомакот, фрустрација, главоболка, болка во градите. „Нешто ново доаѓаше секој ден, а температурата се зголемуваше“. Пинк го повикала нивниот матичен педијатар, но тој ги советувал да останат дома.

„Се чувствував многу уморно на 16 март “, вели таа и вели дека во текот на деновите потоа се појавиле и други симптоми. ”Како дете, имав тешка астма. Поради тоа, многупати сум бил во болница. Но, таа не ми се имаше повторено од пред многу години. Некаде околу 20 март, едно утро, едноставно не можев да земам здив. Се разбудив и не можев да дишам “, вели таа, објаснувајќи дека со години не користела спреј за астма и инхалатор, но на крајот на март не можела да функционира без нив.

Пинк потоа била тестирана и е дијагностицирана со COVID-19. Тестот беше позитивен.

„Тие рекоа дека децата не се загрозени. Но, погледнете, мојот син е само три години. Не е точно дека може да се заразат само лица над 65 години. Јас сум 40 години“, додаде Пинк. „Премногу е рано да се извлечат заклучоци“.

Интервјуто можете да го видите тука:

Ал.Н.