Пожар во фабрика за вакцини во Индија Фото twitter printscreen

Голем пожар избувна во зградата на Институтот за серум во Индија, најголемиот светски производител на вакцини. Локалните медиуми портретираат густ црн чад кој лебди над западниот индиски град Пуне, каде живеат повеќе од три милиони луѓе.

Според првичните информации, пожарот избувнал во новиот погон. Засега не е познато што го предизвикало тоа, а материјалната штета е проценета како огромна. Службите за итни случаи се на терен.

Неколку лица биле во зградата на Институтот за време на пожарот, пишува „БангкокПост“. Тројца се спасени, а чадот ги попречувал пожарникарите во локализацијата на пожарот.

„Спасивме три лица и нема жртви“, изјавил службеникот за пожари Прашант Ранписе, кој ја надгледувал операцијата за спасување.

Компанијата соопштила дека пожарот бил ограничен на новиот погон што се градел за да го зголеми производството на вакцини за Ковид-19 и да обезбеди подобра подготвеност за идните пандемии. Се додава дека пожарот не влијаел на постојните постројки за производство на вакцини против Ковид-19 или залихите на околу 50 милиони дози.

„Засега, најважно е да нема загубени животи или поголеми повреди како резултат на пожарот, и покрај уништувањето на неколку спрата“, изјави извршниот директор на компанијата Адар Пунавала.

Институтот за серум произведува неколку милиони дози „Ковишилд“, развиен од „АстраЗенека“ и Универзитетот Оксфорд. Тој исто така соработува со компанијата „Новавакс“ за развој на вакцини во Индија и во неколку други земји.

Индиските регулатори одобрија две вакцини – „Ковишилд“, произведена од Институтот за серум и „Коваксин“, произведена од локалната компанија „Барат Биотех“. Индија во саботата ја започна најголемата презентација на вакцини во светот. Нивната цел е да се вакцинираат околу 300 милиони луѓе до јули.

Многу земји се потпираат на Институтот за серум за да ги снабди со вакцината. Индија планира да им понуди 20 милиони дози на своите соседи во Јужна Азија, а на ред се Латинска Америка, Африка и Централна Азија. А.Н.