epa06352483 British Formula One driver Lewis Hamilton of Mercedes AMG GP crosses the finish line to take the second place in the 2017 Formula One Grand Prix of Abu Dhabi at Yas Marina Circuit in Abu Dhabi, United Arab Emirates, 26 November 2017. EPA-EFE/VALDRIN XHEMAJ / POOL

Британскиот возач од Мерцедес, Луис Хамилтон ја освои „пол-позицијата“ пред трката за ГН на Унгарија во Формула 1. Актуелниот светски шампион доминираше на тренинзите на патеката „Хунгароринг“, пред неговиот клупски колега финецот Валтери Ботас.

Возачите на екипата на Рејсинг Поинт, Ленс Строл и Серхио Перез, кои го зазедоа третото и четвртото место, подготвија големо изненадување.

Зад нив, од третиот ред, ќе стартуваат возачите на Ферари, Себастијан Фетел и Шарл Леклер, а Топ 10 ќе ги комплетираат Макс Ферстапен од Ред Бул, двоецот на Мекларен, Ландо Норис и Карлос Саинс и Пјер Гасли од Алфа Таури.

Трката за ГН на Унгарија, трета во сезоната, ќе се вози утре во 15:10 часот. А.Р.