Американскиот музичар Литл Ричард, еден од пионерите на првиот бран на рокенролот, почина на 87-годишна возраст, јавуваат светските медиуми.

Ричард Пениман, како што е неговото вистинско име, со години беше во лоша здравствена состојба, тој имаше проблеми со колковите, а исто така доживеа срцев,а и мозочен удар, пренесува „Гардијан“.

Неговата смрт ја потврди синот на Ричард, Дени Пениман. А.Н.