Силвио Берлускони, Фото: AP/Luca Bruno

Италијанските политичари денеска се простија од поранешниот премиер Силвио Берлускони, кој почина на 86-годишна возраст по долго боледување од леукемија. Тој беше примен во болницата Сан Рафаеле во Милано во петокот на медицински прегледи, изјавија извори минатата недела.

Милијардерот медиумски тајкун беше пуштен од болница минатиот месец откако се лекуваше од инфекција на белите дробови поврзана со хронична миеломоноцитна леукемија (ХМЛ).Здравјето на Берлускони значително се влоши во последниве години, со операција на отворено срце во 2016 година и бројни приеми во болница откако се зарази со Ковид-19 пред три години. Во април, тој беше примен на интензивна нега во Одделот за кардиологија на болницата Сан Рафаел, откако имаше проблеми со дишењето.

Додека беше таму, на Берлускони, лидер на десничарската партија Форка Италија, му беше дијагностицирана инфекција на белите дробови и ХМЛ – редок карцином на крвта кој се карактеризира со висок број на бели крвни зрнца. Берлускони претходно го победи ракот на простата, кој го опиша како „кошмар кој трае со месеци“.

Поранешниот премиер и лидер на политичката партија „Италија Вива“ Матео Ренци му оддаде почит на Берлускони. Во долгиот твит тој изјави дека Берлускони испишал историја.

„Многумина го сакаа, многумина го мразеа: секој денес мора да препознае дека неговото влијание врз политичкиот, но и економскиот, спортскиот и телевизискиот живот беше без преседан. Италија денес тагува заедно со семејството, најблиските, друштвата… На сите што го сакаа, мојата најтопла и најискрена прегратка. Во овие часови ги носам со себе спомените од нашите состаноци… од нашите договори, од нашите конфликти“, напиша тој.

Браќата на Италија, политичката партија која ја предводи италијанската влада, објави твит во спомен на Берлускони. Десничарската партија е релативно нова, формирана е дури во 2012 година, но има мнозинство места и во Претставничкиот дом и во Сенатот. Таа е предводена од Ѓорѓа Мелони, кој беше избран за премиер во 2022 година. Во твит, партијата напиша: „Срдечни мисли за неговото семејство и најблиските. Ќе го паметиме како една од најважните, одлучувачките и најпочитуваните личности во италијанската политичка историја“.