Нашиот црн дроб е најважниот орган во организмот. Ги филтрира сите нечистотии и затоа здравјето на целиот организам зависи од виталноста на овој орган. Лекарите советуваат да појадуваме секое утро на одреден начин, што ќе придонесе за подобра функција на црниот дроб.

Дека црниот дроб не работи правилно, најдобро ќе забележите ако чувствувате хроничен замор, болен сте, често имате горчлив и метален вкус во устата, имате жолт премаз на вашиот јазик …
Ако често се прејадувате или јадете нездрава храна, пушите и пиете алкохол, користите силни лекови, можно е да го изложите вашиот црн дроб на дополнителни напори.

Експертите се уверени дека црниот дроб може да се опорави ако јадете каша најмалку 2 пати неделно за појадок.

Рецепт за каша што го подобрува здравјето на црниот дроб:
Брашно од овес – 1 чаша. Овесот ја блокира апсорпцијата на штетни материи, ја забрзува елиминацијата на токсините; го олеснува процесот на варење; му обезбедува на телото потребна енергија.
Тиква (исчистена и и сечена на коцки) – 20 до 40 грама. Враќа структури на клетките на црниот дроб, подмладува; помага во чистење на сите органи; консумирањето сурова тиква на празен стомак ја подобрува функцијата на желудникот и дигестивниот тракт.
Сушено грозје – половина рака (добро измиено и одвоено). Ја оптимизира функцијата на црниот дроб, помага при обновување на клетките.
Бадеми – ако сакате. Тие го нормализираат црниот дроб.

Подготовка:
Ставете ги сите состојки во лонче. Додадете вода или млеко, па оставете да зоврие. Можете исто така да додадете малку сол. Откако ќе зоврие, извадете го од лончето, покријте го и оставете да отстои. Се препорачува оваа каша да се готви најмалку 2 до 3 пати неделно. Како прилог може да се додаде сезонско свежо овошје.

Брзо се апсорбира. Дава леснотија, енергија и го отстранува непријатниот премаз на јазикот.