На прес конференцијата на ЕК на која ќе се презентираат редовните извештаи за реформскиот напредок на земјите од Западен Балкан, денеска за првпат ќе добие официјален превод на локалните јазици од регионот, вклучително и македонскиот, јави дописничката на МИА од Брисел. 

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, ќе ги презентира извештаите на прес конференција попладнево околу 16 часот и 30 минути.

А.Н.