Фото: Бибиси видео принтскрин

Полицијата и демонстрантите се судрија на улиците на главниот град на Грузија, Тбилиси, на протести против контроверзниот предлог-закон за кој велат дека ја ограничува слободата на медиумите и го потиснува граѓанското општество. Полицијата употреби водени топови и солзавец за да ги растера демонстрантите пред зградата на парламентот. Некои демонстранти паднаа на земја кашлајќи, додека други вееја грузиски знамиња и знамиња на Европската унија. Владата тврди дека се повредени неколку полицајци, пренесува „Би-би-си“.

Законот според кој невладините организации и независните медиуми треба да се декларираат како странски агенти доколку добијат повеќе од 20 проценти од средствата од странство, беше цел на критики од грузиската и меѓународната јавност. За опозицијата, тоа е закон од „руски стил“ кој ќе го стигматизира и потисне живописното граѓанско општество во Грузија и независните медиуми. За среда најавија нови протести пред Собранието.

Нед Прајс, портпарол на американскиот Стејт департмент, рече дека нацрт-законот е „голем чекор наназад што ги погодува основните права и аспирации на народот во Грузија“. Европската унија моментално го разгледува барањето на Грузија за статус на кандидат за членство, а Јосеп Борељ, високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, предупреди дека предлог-законот „не се совпаѓа со европските стандарди и вредности“.

Русија усвои сопствена верзија на законот за „странски агенти“ во 2012 година, проширувајќи ја со текот на годините за да ги сузбие невладините организации и медиумите финансирани од Западот.

„Законот е руски како што сите знаеме… Не сакаме да бидеме дел од поранешниот Советски Сојуз, сакаме да бидеме дел од Европската унија, сакаме да бидеме прозападни“, изјави еден демонстрант за Ројтерс.

Грузиската претседателка Саломе Зурабишвили во видео порака од Њујорк, каде што моментално е во посета, ги поддржа демонстрантите.

„Јас сум со вас, денес ја претставувате слободна Грузија, која својата иднина ја гледа во Европа и нема да дозволи никој да ви ја одземе оваа иднина.

Но, внатре во зградата на парламентот, 76 пратеници од владејачката партија Грузиски сон го поддржаа новиот нацрт-закон за „транспарентност на странско влијание“.

Со усвојувањето на законот, Грузија ќе им се придружи на недемократските и авторитарни постсоветски држави како што се Белорусија, Таџикистан и Азербејџан кои го копираа рускиот закон за ограничување на активностите на невладините организации. Терминот „агент“ во Русија и Грузија се поврзува со наводни шпиони и предавници, а низ историјата се користел негативно за активностите на граѓанското општество. Тоа укажуваше дека тие работат за интересите на странските сили, а не за доброто на сопствената земја и општество.

Во соопштението објавено во вторникот, американската амбасада го нарече гласањето „црн ден за грузиската демократија“. Тие додаваат дека „овој закон инспириран од Кремљ е некомпатибилен со јасната желба на народот на Грузија за европска интеграција и нејзин демократски развој“.

Два предлог-закони за „транспарентност и списокот на странски агенти“ беа поднесени до парламентот од Народната моќ, антизападно движење кое е близок сојузник на владејачката партија Грузиски сон. People Power тврдеше дека вториот закон е идентичен со американскиот Закон за регистрација на странски агенти (FARA). Грузиски сон ги поддржа предлозите, тврдејќи дека таквите закони се потребни за да се подобри транспарентноста.

На брифингот во вторникот вечерта, претседателот на владејачката партија, Иракли Кобахиџе, изјави пред американската амбасада дека тоа е „црн ден за радикалната опозиција и нејзините поддржувачи“.

Она од што стравуваат повеќето демонстранти и опозицијата во земјата е дека усвојувањето на законот ќе означи крај на долгогодишната амбиција на Грузија да се приклучи кон ЕУ. Повеќе од 80 отсто од населението на Грузија го поддржува европскиот пат, кој е дел од Уставот на оваа земја.