Во последните 24 часа се направени 1543 тестирања, соопшти министерството за здравство, а регистрирани се 113 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 35
-Куманово 12
-Штип 23
-Прилеп 1
-Тетово 5
-Струга 1
-Битола 7
-Охрид 6
-Гостивар 15
-Кочани 2
-Пробиштип 1
-Демир Хисар 2
-Македонски Брод 1
-Валандово 1
-Виница 1

Починати се 6 лица, три пациенти од Скопје, пациент од Куманово, пациент од Струга и пациент од Охрид.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 259 оздравени пациенти од:

-Скопје 103
-Куманово 13
-Дебар 1
-Штип 75
-Тетово 31
-Битола 2
-Кавадарци 2
-Гостивар 19
-Кочани 2
-Пробиштип 2
-Демир Хисар 1
-Кратово 2
-Свети Николе 4
-Ресен 2

Досега во земјата се направени вкупно 109946 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11399, бројката на оздравени пациенти е 7480, на починати е 517, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3402. А.Р.