Регистрирани 127 новозаболени, петмина починати, 95 оздравени од Ковид-19

  31

  Во последните 24 часа се направени 1574 тестирања, а регистрирани се 127 нови случаи на ковид-19 во:
  – Скопје 43
  – Куманово 11
  – Дебар 1
  – Штип 4
  – Прилеп 8
  – Тетово 4
  – Струга 5
  – Велес 1
  – Битола 1
  – Охрид 4
  – Гостивар 10
  – Гевгелија 3
  – Струмица 5
  – Крива Паланка 5
  – Кочани 2
  – Пробиштип 3
  – Македонски Брод 1
  – Пехчево 3
  – Берово 3
  – Делчево 7
  – Кратово 1
  – Кичево 2

  Починати се 5 лица, пациентка од Куманово (61г), пациент од Штип (81г) и двајца пациенти од Гостивар (76г и 81г) и еден пациент од Прилеп (53г). Сите се починати во болнички услови.

  Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 95 оздравени пациент од:
  – Скопје 37
  – Штип 6
  – Тетово 5
  – Струга 2
  – Велес 4
  – Битола 5
  – Охрид 3
  – Кавадарци 1
  – Гостивар 14
  – Крива Паланка 4
  – Пробиштип 1
  – Демир Хисар 1
  – Берово 3
  – Виница 1
  – Делчево 3
  – Свети Николе 3
  – Кичево 2

  Досега во земјата се направени вкупно 156.522 тестирања на ковид-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

  Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14998, бројката на оздравени пациенти е 12149, на починати е 614, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2235. А.Р.