epa08853138 A handout photo made available on 30 November 2020 by pharmaceutical company Pfizer shows vials of Covid-19 vaccine in an undisclosed laboratory on16 November 2020. According to reports Pfizer and German pharmaceutical company BioNTech have asked the US Federal Drug Administration for an Emergency Use Authorization to begin distributing the vaccine. The FDA is scheduled to consider the request on 10 December 2020. EPA-EFE/PFIZER HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Во последните 24 часа се направени 1846 тестирања, а регистрирани се 199 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 80
-Охрид 19
-Кавадарци 19
-Тетово 14
-Прилеп 13
-Куманово 9
-Гостивар 7
-Велес 7
-Струмица 6
-Гевгелија 6
-Битола 5
-Струга 5
-Свети Николе 2
-Ресен 2
-Делчево 2
-Штип 1
-Кочани 1
-Кратово 1

Починати се 8 лица, 2 пациенти од Кочани (74, 70г), по еден смртен случај е регистриран од Скопје (76г), Ресен (88г), Кавадарци (77), Гостивар (70), Гевгелија (63) и Битола (65). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Регистрирани се 264 оздравени пациенти од:
-Скопје 111
-Охрид 66
-Струга 35
-Куманово 9
-Велес 9
-Берово 6
-Пробиштип 5
-Битола 4
-Кочани 3
-Свети Николе 3
-Крива Паланка 3
-Радовиш 3
-Тетово 1
-Штип 1
-Кавадарци 1
-Струмица 1
-Кичево 1
-Дебар 1
-Кратово 1

Досега во земјата се направени вкупно 470.691 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 94.798, бројката на оздравени пациенти е 83.999, на починати е 2.924, а бројот на активни случаи изнесува 7.875. А.Р.