Во последните 24 часа се направени 1253 тестирања, а регистрирани се 296 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 90
-Куманово 19
-Дебар 9
-Штип 13
-Прилеп 23
-Тетово 14
-Струга 9
-Велес 16
-Битола 9
-Охрид 15
-Кавадарци 12
-Гостивар 4
-Гевгелија 7
-Струмица 17
-Крива Паланка 4
-Радовиш 1
-Кочани 3
-Пробиштип 1
-Демир Хисар 2
-Валандово 3
-Виница 2
-Делчево 1
-Свети Николе 2
-Кичево 2
-Ресен 9
-Неготино 9

Починати се 18 лица, двајца пациенти од Скопје (59 и 54г), тројца од Штип (49, 82 и 68г), еден пациент од Прилеп (81г), еден од Тетово (64г), еден од Струга (65г), еден од Велес (65г), еден од Битола (61г), еден од Охрид (84г), еден од Кавадарци (75г), двајца пациенти од Гостивар (73 и 52г), еден од Струмица (57г), еден од Крива Паланка (75г) и двајца пациенти од Кичево (82 и 68г). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 511 оздравени пациенти од:

-Скопје 231
-Куманово 26
-Штип 20
-Прилеп 35
-Тетово 25
-Струга 16
-Велес 21
-Битола 23
-Охрид 17
-Кавадарци 3
-Гостивар 19
-Гевгелија 7
-Струмица 2
-Крива Паланка 1
-Радовиш 4
-Кочани 14
-Пробиштип 3
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 2
-Пехчево 1
-Берово 1
-Виница 4
-Делчево 7
-Кратово 1
-Свети Николе 10
-Кичево 8
-Ресен 6
-Неготино 3

Досега во земјата се направени вкупно 393.629 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 81721, бројката на оздравени пациенти е 59231, на починати е 2445, а бројот на активни случаи изнесува 20045. А.Р.