Во последните 24 часа се направени 2.589 тестирања, а регистрирани се 325 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 151
-Тетово 27
-Кавадарци 17
-Охрид 16
-Велес 14
-Куманово 13
-Делчево 11
-Битола 9
-Струга 9
-Гевгелија 8
-Гостивар 6
-Демир Капија 6
-Штип 5
-Радовиш 4
-Берово 4
-Прилеп 3
-Струмица 3
-Кичево 3
-Неготино 3
-Ресен 3
-Кратово 2
-Крушево 2
-Македонски Брод 2
-Кочани 1
-Свети Николе 1
-Крива Паланка 1
-Демир Хисар 1

Починати се 7 лица, 2 пациенти од Скопје (89 и 79г), двајца од Охрид (80 и 89г) и по еден од Гостивар (62г), Струга (85г) и Пробиштип (70г).
Сите 7 пациенти се починати во болнички услови.

Регистрирани се 479 оздравени пациенти од:
-Скопје 358
-Охрид 46
-Струга 13
-Струмица 11
-Прилеп 11
-Кавадарци 9
-Куманово 5
-Велес 5
-Гостивар 4
-Битола 3
-Кичево 2
-Ресен 2
-Радовиш 2
-Пробиштип 2
-Крушево 2
-Штип 1
-Дебар 1
-Демир Капија 1
-Неготино 1

Досега во земјата се направени вкупно 454.608 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 92.518, бројката на оздравени пациенти е 81.316, на починати е 2.848, а бројот на активни случаи изнесува 8.354. А.Р.