дома Живот Здравје Регистрирани 367 нови случаи, 5 починати, 202 оздравени од Ковид-19

Регистрирани 367 нови случаи, 5 починати, 202 оздравени од Ковид-19

43
Во последните 24 часа се направени 2596 тестирања, а регистрирани се 367 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 167
-Прилеп 37
-Кавадарци 33
-Охрид 17
-Велес 15
-Куманово 14
-Тетово 14
-Гостивар 12
-Неготино 12
-Штип 7
-Гевгелија 7
-Битола 6
-Струга 4
-Кратово 4
-Струмица 3
-Ресен 3
-Кочани 3
-Делчево 2
-Пробиштип 2
-Крушево 2
-Кичево 1
-Крива Паланка 1
-Берово 1
-Валандово 1
Починати се 5 лица, 2 пациенти од Скопје (91г и 83г) и по еден смртен случај е пријавен од Гостивар (77г), Крива Паланка (40г) и Демир Хисар (65г). Сите пациенти се починати во болнички услови.
Регистрирани се 202 оздравени пациенти од:
-Скопје 105,
-Куманово 18
-Кавадарци 14
-Тетово 11
-Штип 8
-Неготино 7
-Гевгелија 6
-Велес 5
-Кочани 5
-Гостивар 4
-Крива Паланка 4
-Демир Капија 4
-Струмица 3
-Ресен 3
-Кичево 1
-Демир Хисар 1
Досега во земјата се направени вкупно 482.026 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 96.518, бројката на оздравени пациенти е 87.324, на починати е 2.971, а бројот на активни случаи изнесува 6.223.