Во последните 24 часа се направени 2902 тестирања, а регистрирани се 881 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 425
-Куманово 40
-Дебар 1
-Штип 17
-Прилеп 55
-Тетово 32
-Струга 24
-Велес 23
-Битола 39
-Охрид 33
-Кавадарци 22
-Гостивар 30
-Гевгелија 10
-Струмица 35
-Крива Паланка 7
-Радовиш 5
-Кочани 23
-Пробиштип 4
-Демир Хисар 4
-Македонски Брод 3
-Берово 1
-Виница 1
-Делчево 8
-Кратово 3
-Свети Николе 1
-Кичево 12
-Ресен 4
-Неготино 19

Починати се 22 лица, седум пациенти од Скопје (81, 64, 80, 81, 77, 64 и 70г), тројца од Куманово (70, 97 и 94г), еден од Прилеп (75г), двајца од Струга (74 и 69г), еден пациент од Битола (60г), двајца од Охрид (65 и 83г), еден од Гевгелија (67г), еден од Гостивар (73г), еден од Кочани (68г), еден од Пробиштип (46г), еден од Берово (80г) и еден пациент од Виница (77г). Од нив двајца пациенти се починати вон, останатите се починати во болнички услови.

 • Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 806 оздравени пациенти од:
  -Скопје 247
  -Куманово 53
  -Штип 34
  -Прилеп 69
  -Тетово 3
  -Струга 19
  -Велес 32
  -Битола 64
  -Охрид 43
  -Кавадарци 41
  -Гостивар 49
  -Гевгелија 13
  -Струмица 1
  -Крива Паланка 8
  -Радовиш 8
  -Кочани 14
  -Пробиштип 8
  -Демир Хисар 5
  -Македонски Брод 3
  -Пехчево 3
  -Берово 11
  -Валандово 1
  -Делчево 12
  -Кратово 1
  -Свети Николе 12
  -Кичево 20
  -Ресен 12
  -Неготино 20

Досега во земјата се направени вкупно 368.502 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 74732, бројката на оздравени пациенти е 50852, на починати е 2169, а бројот на активни случаи изнесува 21711.А.Р.