Во последните 24 часа се направени 1.405 тестирања, а регистрирани се 303 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 195

-Прилеп 28

-Куманово 17

-Гостивар 14

-Тетово 8

-Кавадарци 7

-Велес, Штип и Неготино по 6

-Струга и Кичево по 3

-Струмица и Гевгелија по 2

-Охрид, Кочани, Ресен, Радовиш, Дебар и Пробиштип по 1 лице

Пријавени се вкупно 41 починато лице: 16 од Скопје (34г,41г,50г,60г,64г,65г, 3 лица на 67г., 69г,70г, 71г,72г, 77г, 80г и 86г), по 5 пациенти од Прилеп (43г, 2 лица на 67г, 71г и 78г) и Велес (44г,66г,70г,74г и 81г), по 3 пациенти од Куманово (2 лица на 78г и 79г), и Неготино (60г, 74г и 79г), по еден пациент од Струга (72г), Берово (50г), Гевгелија (60г), Виница (62г), Штип (63 г), Струмица (64г), Гостивар (72г), Кочани (80г), и Дебар (85г).

Регистрирани се 1169 оздравени пациенти од:

-Скопје 532

-Прилеп 78

-Кавадарци 63

-Куманово 58

-Неготино 47

-Велес 44

-Гостивар 42

-Штип 36

-Тетово и Битола по 34

-Кочани 22

-Гевгелија 21

-Крива Паланка 19

-Делчево и Берово по 14

-Струмица 13

-Свети Николе, Валандово и Богданци по 11

-Ресен 9

-Дебар 8

-Кичево, Радовиш и Македонски Брод по 7

-Крушево и Демир Хисар по 5

-Пробиштип, Демир Капија и Пехчево по 4

-Кратово и Дојран по 2

-Охрид 1

Досега во земјата се направени вкупно 616.862 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 127.240, бројката на оздравени пациенти е 105.524, на починати е 3.716, а бројот на активни случаи изнесува 18.000. А.Н.