Светската банка итно обезбеди 12 милијарди американски долари за да им помогне на земјите во борбата против епидемијата на коронавирусот. Износот исто така треба да го намали економското влијание.
Во меѓувреме, бројот на загинати од новиот коронавирус во Италија се искачува на 79. Четврта смртност е пријавена во Франција. Десетици илјади студенти остануваат во домовите во погодените француски региони.

Во Германија, бројот на заразени се зголемува и сега се 188. Инфекцијата се шири во 13 од 16 германски покраини, повеќето во Северна Рајна-Вестфалија.

Кина забележа мало намалување во новите случаи на десетици илјади заразени со вирусот. Властите денеска пријавија 119 нови случаи – пад од 125 пријавени од вчера. Уште 38 лица починале од Ковид-19, со што смртните случаи во Кина достигнаа 2.881.
Во Кина има најголема заразени на новиот коронавирус – 80.270.Во Вухан, каде започна болеста, уште 1.859 лица се излечиле и се отпуштени од болницата, но останале под двонеделна карантин. Бидејќи бројот на нови пристигнувања во болницата е помал од оние што се пријавени, властите на Хубеи соопштија дека планираат да затворат некои од теренските болници што се поставени во последните неколку недели за да се справат со големиот проток на пациенти.

Аргентина и Чиле вчера ги потврдија своите први случаи на инфекција со коронавирус. Со нив, бројот на заразени во Латинска Америка достигнува 20 лица.  Обединетите Арапски Емирати објавија дека ги затвораат училиштата и универзитетите четири недели поради коронавирусот. Целта е да се запре неговото ширење. Во Обединетите Арапски Емирати, двајца Руси имаат коронавирус. Тие биле во контакт со учесници во велосипедска трка кога го откриле новиот вирус.

Јужна Кореја објави 600 нови случаи на инфекција со коронавирус и две нови смртни случаи. Вкупниот број на заразени во Јужна Кореја достигна 4812, а бројот на  починати достигна 28. Јужнокорејскиот претседател Мун Jeеонг-јанг ги откажа плановите да ги посети Обединетите Арапски Емирати, Египет и Турција на средината на овој месец заради коронавирус, соопшти јужнокорејското претседателство.

Бројот на заразени од коронавирус во Јапонија достигна илјада. 706 од заразените се патници од крстаречкиот брод Diamond Princess. Починати се 12, соопшти јапонското Министерство за здравство. Портпаролот на јапонската влада денеска објави дека Јапонија ќе продолжи да ги планира подготовките за Летните олимписки игри оваа година, и покрај шпекулациите дека може да бидат одложени заради заканата од коронавирус. 15 италијански граѓани се позитивни на тестот за коронавирус во Индија.