Има илјадници нервни завршетоци на човечките нозе. Специјалните приврзоци на одредени точки лоцирани на нозете ни помагаат не само да се опуштиме, туку и да го стимулираме целиот организам во неговите напори да функционира правилно. Рефлексологијата е античка вештина која работи на сите точки на телото за да се намали болката. Оваа природна алтернатива на апчиња е многу погодна за деца и особено за бебиња. Еве седум начини на кои можете да му помогнете на вашето бебе. Рефлексолозите велат дека пред да започнете со масажа, препорачливо е да ги опуштите и загреете нозете со триење или капење во топла вода.

1. Главоболка и забоболка

Бебињата често имаат болки во главата и забите. Кога забележувате дека вашето дете има болка, масирајте ги неговите прсти! Можете да го масирате додека спие.

2. Болка во синусите

Болката во синусите е непријатна и за возрасните и е вистинска агонија за бебето кое го доживува за прв пат. За да ја смирите болката, масирајте ја долната страна на прстите на бебето. Не притискајте силно.

3. Гради

Кога вашето бебе боледува од бронхитис, масирајте дел од стапалото под прстите и над лакот на стапалата. Масажа треба да е нежна, во кружно движење, за да му помогне  полесно да дише и да престане да кашла.

4. Желудник

Кога вашето бебе страда од вознемиреност во стомакот, грчеви во стомакот и останување без здив, масирајте ја средината на стапалото на самиот почеток на лакот на стапалата. Таа област е поврзана со сончевиот плексус – нервниот центар помеѓу желудникот и белите дробови.

5. Болки во стомакот

Во случај на запек, металоиди и лошо варење, масирајте го делот помеѓу средината и перницата на стапалото.

6. Болки во долниот дел на стомакот

Ако вашето бебе има болки поради гасови и надуеност, потребна е масажа помеѓу средината на стапалото и петицата.

7. Грб и карлица

Кај некои бебиња, понекогаш делови од телото растат побрзо од другите, поради што децата честопати имаат болка во колкот. За да го надминете овој проблем, тријте ги потпетиците! Масажа на петите, исто така, помага при запек и вознемирен стомак.

Запомнете: рефлексологијата е наменета само за ублажување на симптоматска болка. Во случај на сериозни нарушувања, мора да се консултирате со лекар!

Пробајте го сами и препорачете го на пријателите!