Борбен авион на Јужна Кореја се урна во планините во руралниот дел на југот на земјата, соопштија јужнокорејските воздухопловни сили.

Уште не е позната причината за падот на авионот Ф-15К, ниту пак дали двајцата пилоти безбедно се катапултирале.

Јужнокорејските воздухопловни сили наведоа дека во тек е потрагата по пилотите, кои по воздухопловната мисија се враќале во базата во градот Тегу.

Се додава дека нема извештаи за можни цивилни жртви, ниту материјална штета.