epa07575127 Jack Ma, Executive chairman and co-founder of Alibaba Group at the Vivatech startups and innovation fair, in Paris, France, 16 May 2019. Acording to organizers, VivaTech is the 'world's rendezvous for startups and leaders to celebrate innovation'. It aims to gather the world's brightest minds, talents, and products taking place in Paris on 16 to 18 May 2019. EPA-EFE/Julien de Rosa

Кинескиот милијардер и сопственик на Алибаба, Џек Ма, на Соединетите американски држави ќе им донира еден милион маски за лице и 500.000 тестови на вирусот корона. Тестовите и маските се подготвен и се чека почеток на испораката, а како што рече Ма, најефикасна борба против вирусот е точното тестирање, заштитна облека кај медицинскиот персонал и ефикасна превенција, јавува „Би-Би-Си“.

Ма на својот Твитер објави фотографии од спакувана стока што треба да се натовари во авион во Шангај.

Ма понуди помош веднаш откако американскиот претседател Доналд Трамп прогласи национален тревога, со што е обезбедено користење на 50 милијарди американски долари од федералниот буџет.

Досега компанијата Алибаба донираше опрема во Јапонија, Јужна Кореја, Италија, Иран и Шпанија. Во исто време, Ма подготви два милиони маски и 100.000 тестови за европските земји. А.Р.