Ако честопати немате многу време, а сакате да направите брз оброк, пробајте едноставен трик со калапи за мраз и направете сладок десерт или солени закуски што ќе домашните ќе сакаат повторно да ги направите.

За ова потребни ви се лиснато тесто, калапи за мраз и идеја!

Врз калапот се става лиснатото тесто и секоја коцка за мраз се полни со содржината што сте ја подготвиле. За сладок десерт врз тестотот може да ставите банани и чоколадо, доколку сакате да направите солени закуски може моцарела и песто, или се што че најдете во фрижидер. Сè што ви треба е калапот и лиснато тесто , без оглед дали е слатко или солени.
Сè што треба да направите е да го превртите тестото во калапите за мраз и да го притиснете тестото во дупките за да ослободите простор за вашето омилено полнење. Откако ќе го наполните тестото со предвиденото зајре, премачјакте го жолчка од јајце и ставете го во рерна. За повеќе детали, видете ги примерите во видеото (подоле) и пробајте ги овие брзи и вкусни закуски.

Ice Tray Puff Pastry Pockets

Hack your ice tray and make delicious puff pastry bites like these 😍!Get the recipe: https://tasty.co/compilation/ice-tray-pastry-pockets

Публикувахте от Tasty в Сряда, 11 декември 2019 г.