Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска изјави дека очекува лидерите на овој воен сојуз да одлучат на следниот самит дали и официјално ќе започнат преговори за прием на Македонија.

„Очекувам и се надевам дека НАТО лидерите ќе одлучат на самитот да започнат преговори за членство“, рече Столтенберг.

Оваа одлука е донесена откако Атина и Скопје го потпишаа историскииот договор за решавање на спорот за името Македонија.

Самитот на НАТО, на кој ќе присуствува и американскиот претседател Доналд Трамп, ќе се одржи на 11 и 12 јули.