Штом стапнете во светот на зачините, ќе ви стане јасно зошто лазањите на мама секогаш се пофини од вашите, иако сте го следеле истиот рецепт. Ви ги донесуваме основните 5 зачини кои ќе ве направат поконкурентни и поискусни готвачи
Зачините се она што ги прави оброците различни. Покрај тоа што го менуваат вкусот и аромата на подготвената храна, тие имаат и лековити својства и улогата на зачувување на храната, односно заштита од лоши бактерии.

Колку се важни зачините говори тоа што во средновековна Европа тие биле толку економски и политички важни, колку што е важно денешното масло. Трговијата со зачини била профитабилен бизнис што многу арапски земји и италијански градови се збогатиле, а трговската магистрала од Европа до Индија била соодветно наречена Спајс пат.

Денес, секоја култура има свои различни зачини, но во планетарниот свет сите тие се држат до добро познатата сол. Добро е затоа што ги подобрува природните вкусови и е неопходно за здравјето во помали количини. Но, солта не е навистина зачин, бидејќи зачините значат делови од растенија. Доколку сакате да и дадете на вашата храна подобар вкус наместо да додавате сол во големи количини, користете една од петте популарни азиски и медитерански кујни.

1. Куркума
Куркумата, позната како „злато“ во Индија, потекнува од семејството ѓумбир и затоа е кари со карактеристична жолта боја. Иако нема да ја апсорбира аромата на целото јадење заради неговиот благ вкус, треба да се забележи неговата силна арома. Се додава на крајот на готвењето за да се одржат здрави својства. Куркума, исто така, многумина ја користат како замена за скапиот шафран. Куркумата е здрава затоа што содржи активна состојка куркумин, која има повеќе од 150 потенцијално терапевтски ефекти и вклучува антиоксидантни, антиинфламаторни и антиканцерогени својства.

Совети: Куркумата е најдобро комбиниран со маснотии затоа што лесно се топи. Покрај тоа, добро се апсорбира во комбинација со црн пипер, кој содржи пиперин и ја подобрува апсорпцијата на куркуминот во организмот.

2. Магдонос
Магдоносот потекнува од регионот на Централниот Медитеран, од каде се шири низ цела Европа, а подоцна и во светот. Тоа е двегодишно растение со лековити својства и секогаш може целосно да се искористи. Зачинете ги исушените лисја со храна и направете ја пролетната супа. Одличен е за намалување на крвниот притисок, богат со витамини Ц, А и К и железо, кое се препорачува за анемија, го намалува лошиот холестерол и е одличен за болни периоди.

Совети: Пред да чувате свеж корен од магдонос во фрижидер, треба да се исплакне, добро да се исуши со хартиена крпа и да се чува во цврсто запечатена пластична кеса за да се зачува што е можно подолго. Сувиот магдонос чувајте го во херметички затворен сад на ладно, суво и темно место.

3. Сушена пиперка
Пушената пиперк се добива, како и сите други зачини поврзани со сушењето на плодовите на растението за капсулиум. Специфичниот начин за добивање на овој зачин доаѓа од шпанскиот регион Ла Вера, каде поради влажната и студена есенска клима, пиперките не можат да се исушат во воздухот, па лозарите го сушат на чад од дабови дрвја. Се додава во чорби, супи и манџи, а вкусовите на сушена пиперка и риба се особено вкусно. Загревањето на сушената пиперка ги ослободува неговите природни вкусови, но добро е да се биде внимателен затоа што пиперката може многу лесно да изгори. Затоа, треба да се готви со маслиново масло, на тивок оган не повеќе од една минута.

Совети: Додадете лажичка сушена пиперка во дресинг за салатата и ќе добието вистинско освежување. Слатката арома на пиперка ќе ја направи салатата исклучително вкусна и интересна.

4. Каен бибер
Црвениот пипер е правиот избор за оние кои сакаат да играат со лутината. Плодот спаѓа во категоријата умерено лути пиперки и се одгледува ширум светот, особено во Индија, Мексико и Источна Африка. Каеновиот пипер е одличен извор на витамини и минерали, вклучувајќи витамини А, Ц, Е, витамини Б комплекси, бета-каротин, калциум и калиум. Главната активна состојка е капсаицин, кој има антиканцерогено и антиинфламаторно дејство. Пиперката од каенот исто така се користи во дигестивни проблеми затоа што ги олеснува гасовите, металоиди и грчеви во стомакот.

Совети: Каеновиот бибер, исто така, може да се користи во домашната козметика. Додадете половина лажица мед и пипер од каен на ноктот во 30 ml млеко. Смесата се нанесува на лицето, избегнувајќи ја областа околу очите, оставајќи ја да дејствува 20 – 30 минути. Маската ќе ја подобри циркулацијата, ќе промовира регенерација на кожата и светла, здрава кожа.

5. Рузмарин

Рузмарин е растение вирее во сува медитеранска клима и со векови се верува дека ја стимулира меморијата. Оваа зимзелена грмушка, со својата интензивна арома и зачинет вкус, е неопходен зачин за риба и месо на скара, особено пилешко и јагнешко месо. Бидејќи има многу силна, горчлива арома, треба постепено да се додава во садовите. Пред печење, рузмарин со други зачини се нанесуваат на месото. Зачинот се отстранува по готвењето во чорба и супа од јагнешко месо. Рузмаринот го збогатува секое јадење со домат, и добро оди со печурки и компири.

Совет: Ако аромата на рузмарин мириса премногу, тогаш може да се додаде лук, бибер или кора од лимон за да ја смири неговата арома. Н.Д.