Италија е најпогодената европска земја од коронавирусот. 475 смртни случаи се пријавени таму само во средата, од кои 93 во Бергамо, Ломбардија. Кошмарот го натера градот да ги замоли соседните области да прифатат дел од телата на починатите за кремирање, пренесуваa „Ла Стампа“.
„Во последните неколку дена, имаме погреб на секои триесет минути. Ова ја покажува тежината на нашата состојба “, рече Франческо Алева, портпарол на градоначалникот.

Италијанските медиуми шират застрашувачки фотографии од воени возила кои носат ковчези во околните населби за да ги кремираат мртвите. „Ла Стампа“ наведува дека пристигнале околу 60 ковчези во Пиемонт, Терета, Домодосола, Аква Терме и Серавалле Скривија. Телата на починатите остануваат таму да бидат кремирани. Откако ќе заврши кремирањето, пепелта се враќа во Бергамо.
Трагедијата е толку голема што локалниот дневен весник „Еко ди Бергамо“ е принуден да го зголеми бројот на некролози на 11 страници. Објавувањето исто така објави дека погребните служби во градот не можат повеќе да ги исполнуваат сите услови, при што некои работници исто така се разболуваат и принудувајќи дел од компаниите да се затворат.

Вкупно 553 луѓе починаа од коронавирус во Бергамо за само неколку недели. Во четвртокот, италијанската влада објави дека ќе ги продолжи роковите за карантините и рестриктивните мерки воведени против ширењето на коронавирусот. Според премиерот Конте, ограничувањата функционираат, но сè уште не е јасно кога ќе се стса до „врвот“.

Владата, исто така, нареди намалување на часовите за отворање на продавници за храна за време на викендите. Сè повеќе канцеларии и владини канцеларии работат од далечина. Се намалува и персоналот во банките и поштите што во моментот се отворени.

Карантинот, кој вклучува забрана за движење на населението без никаква причина, е ефективен до 3 април. Ватикан веќе објави дека велигденската литургија ќе помине без верници на 12 април.

Скоро 3.000 луѓе починале од коронавирус во Италија. Бројот на заразени лица надминал 35.000, а над 4.000 лица се излечиле.

Н.С.