epa07766554 Police on a site of a shooting inside the al-Noor Islamic center mosque in Baerum outside Oslo, Norway, 10 August 2019. According to reports, one person has been shot after a gunman stormed al-Noor Islamic center mosque. A perpetrator has been arrested. EPA-EFE/TERJE PEDERSEN NORWAY OUT

Норвешката полиција соопшти дека во еден мал град во близина на Осло, маж нападнал три жени со нож, од кои едната починала од неговите повреди. Полицијата во Сарпсборг во јужна Норвешка уапси маж под сомнение дека нападнал три жени на неколку локации во градот доцна синоќа.

„Синоќешниот инцидент заврши трагично, откако една жена во педесеттите години им подлегна на повредите од нож, друга е во критична состојба, а повредите на третата жена не се сериозни“, соопшти полицијата.

Полицијата исто така соопшти дека една од жените го препознала осомничениот како напаѓач.

Станува збор за триесет и едногодишен азилант, норвешки државјанин со странско потекло, кој подоцна беше уапсен во неговиот стан во центарот на Сарпсборг.

Тој е уапсен и ќе му се суди за убиство и обид за убиство, соопшти полицијата, додавајќи дека нема индикации дека повеќе луѓе биле вклучени во нападот, и дека сè уште не е познат мотивот за нападот. Полицијата сè уште нема информации дали жртвите се поврзани со напаѓачот и дали има повеќе напаѓачи.

Локалните весници објавија дека напаѓачот е осомничен дека имал насилно минато. Полицијата потврди дека тој е обвинет, но дека не е обвинет за насилно однесување. А.Р.