Фото: Телеграф.рс/АП видео скриншот

Прогласена е тридневна жалост по железничката несреќа во Грција кај Лариса во која загинаа најмалку 36 патници. Несреќата се случила во вторникот вечерта околу 23 часот по локално време. Патнички воз што сообраќал од Солун кон Лариса се судрил со воз што сообраќал од Атина кон Солун, во кој се проценува дека се превезувале околу 350 патници и 20 членови на екипажот.

За кобниот судир грчките власти приведоа четири лица, а истрагата се уште е во тек, јавуваат грчките медиуми. Меѓу уапсените е и шефот на железничката станица во Лариса. Претседателот на Панхеленската железничка федерација, Јанис Дикас, рече дека верува оти несреќата се должи на човечка грешка. Меѓу приведените е и шефот на железничката станица во Лариса, за кој се смета дека сноси најголема одговорност за несреќата. Тој се извини на рочиштето во обвинителството.

Според неофицијални информации, осомничениот се товари за кривично дело нарушена безбедност во сообраќајот со што е предизвикана смрт. Казните за ова дело се движат од 10 години до доживотен затвор. Претседателот на Панеленската железничка федерација Дицас истакна дека единствена утеха е што до судирот не дошло во тунелите кои биле во близина, пренесува Н1.

„Колку и да изгледа чудно, ова е грешка. Направено е нешто што властите ќе го истражат, но направена е грешка“, рече тој и истакна дека и самиот има 40-годишно искуство и дека не може да каже дали грешката е направена на земја или во воз.

Дикас објасни дека секој воз ја напушта станицата под одговорност на управителот на станицата. Одговарајќи на прашањето зошто меѓу уапсените е и браварот, заедно со началникот на станицата, тој рече дека „наредбите ги дава канцеларијата на станицата, а потребните измени се вршат по електричен погон“.

Тој додава дека треба да се дознае зошто двата воза биле на иста пруга, односно патничкиот воз на искачување, а не на линија за спуштање, и како тоа машиновозачот може да го објасни, но не е во позиција да знае ако доаѓа друг воз. Како што вели, сите разговори со стационарецот се снимаат, а машиновозачот ги исполнува наредбите.

Во сударот на брз патнички и товарен воз загинаа 36 лица, а повеќе од 100 се повредени. Бројот на жртви би можел да биде поголем бидејќи повеќе луѓе се водат како исчезнати.