Поранешниот генерален секретар на НАТО, Хавиер Солана (77), беше примен во болница откако беше тестиран позитивно за вирусот на корона. Како неименуван извор за Ројтерс изјави, неговото здравје се подобрува и тој е спречен да биде набљудуван.

Американската телевизија АБЦ прв пат во петокот објави дека Солана е хоспитализиран во Мадрид заради корона вирусот. Тој присуствувал на митингот во Мадрид во понеделникот со актуелниот шпански министер за надворешни работи, Аранка Гонзалес Лаја.
Солана работеше како генерален секретар на НАТО од 1995 до 1999 година и висок претставник на ЕУ за надворешна политика од 1999 до 2009 година, како и шпански министер за надворешни работи во Владата на Фелипе Гонзалес од 1992 до 1995 година.