Десетици илјади луѓе останаа бездомници откако најмоќниот циклон во повеќе од една деценија ги погоди Индија и Бангладеш оваа недела, соопштија официјалните лица во петокот кога индискиот премиер Нарендра Моди ја посети погодената област, ветувајќи помош.

Циклонот Амфан усмрти најмалку 96 лица, откриваат официјални лица откако невремето ги зафати двете држави откако во средата пристигна од Бенгалскиот залив.

Осумдесет од загинатите се во источната индиска сојузна држава Западен Бенгал, а шеснаесет во соседен Бангладеш. Амфан го погоди азиското копно со ветрови до 185 километри на час што уриваа покриви, корнеа дрвја и електрични столбови, а предизвикаа и плима во бранови.

„Федералната и сојузната влада се обидоа сè за да ги минимизираат штетите од циклонот. Сепак, не успеавме да спасиме животи на околу 80 луѓе “, им рече Моди пред новинарите во петокот, за време на посетата на училиште во бенгалскиот град Басирхат.

Тој рече дека Индија е со својот народ и најави помош од 132 милиони американски долари за Западен Бенгал, кој исто така се бори со пандемијата на коронавирус.

Моди прелета преку поплавената област, а во Колката, главниот град на сојузната држава, полицијата прелетува преку градот со дронови за да ја утврди штетата.

Бројот на загинати се очекува да се зголеми кога повторно ќе се воспостават комуникациите и властите ќе стигнат до селата каде што се блокирани патиштата, особено во делтата на низинскиот дел на Сундарбанс, каде живеат до 4 милиони луѓе.

Во областа, невремето уништи околу 26.000 домови и делумно уште 14,000, изјави локалниот службеник за вонредни состојби, Прадип Кумар Далули.

Амфан таму исто така уништи 19 километри насип, па солената вода поплави делови од копното. А.Н.