дома Кујна Чаеви што ги смируваат нервите и ја олеснуваат нервозата и напнатоста

Чаеви што ги смируваат нервите и ја олеснуваат нервозата и напнатоста

Нашето секојдневие е исполнето со „дневна доза на лоши вести“, а последиците од тоа се вознемиреност, напнатост, нервоза, раздразливост и често страв. Природата има и „лек“ за овие состојби

108

Дури и ако имате совршено уреден и мирен живот, нашето секојдневие е моментално исполнето со „дневна доза на лоши вести“. Последиците од консумирањето непријатни информации се различни кај луѓето, но тие претежно предизвикуваат честа вознемиреност, нервоза, ментална напнатост, раздразливост и често страв. Лековите за смирување на нервите можат да помогнат, на краток рок, но, како што велат лекарите, не треба да ги земате самостојно, самостојно. Многу подобар и побезбеден начин за ублажување на нервозата и нервната напнатост е чаша – два чај направени од мешавина од природни билки.

Мешавината на лековити билки има релаксирачки ефект
Медицински билки кои се дел од смирувачки мешавини на чај содржат иридоидни монотерпени – валепотријати, тритерпени, сесквитерпен кетони и киселини, стероли, цијаногени гликозиди и леукоаноцијанидини. Исто така, чаевите содржат алкалоиди, гермакранолиди, полиацетилени, флавоноиди, танини, скроб, есенцијални масла (богати со проазулен и ментол), органски киселини и шеќери. Активните состојки на лековитата билка кои се дел од чаевите против вознемиреност и нервоза имаат релаксирачки ефект врз човечкото тело, а благ смирувачки ефект врз нервниот систем. Тие често дејствуваат на ублажување на грчевите и олеснување на варењето, како и ублажување на болката, а исто така можат да го нормализираат високиот крвен притисок.

Смирувачки чај од мелиса
За овој чај, кој е добар за смирување, но за ублажување на менструалните проблеми, потребни ви се:
10 гр цвеќиња и лисја од мелиса
литар вода
Истурете зовриена вода врз мелиста и оставете го да биде покриен околу десет минути. Исцедете го и испијте 2 до 4 шолји чај на ден.

Чај од нане за смирување
За подготовка на овој чај ви требаат:
1 – 1,5 лажици лисја од нане
1 чаша вода
Истурете вода што врие над нането, покријте го и оставете го да стои десет минути. Потоа исцедете го чајот. Пијте го 3 до 4 чаши на ден.

Чај од лаванда за срцева нервоза
Ако сте вознемирени, имате проблем со нервоза на срцето или грчеви, народната медицина го препорачува овој чај. За подготовка е потребно:
1 лажичка цвеќе од лаванда
1 чаша вода
Истурете вода што врие над цвеќето од лаванда. Покријте и процедете по 3 минути. Пијте три чаши на ден.

На кого се препорачуваат, а за кого се забранети
Лекарите препорачуваат чаеви и природни седативи за лица изложени на секојдневен стрес, луѓе кои доживуваат нервоза, напнатост и повремени нарушувања на спиењето. Исто така, постојат ограничувања за употребата на овие чаеви. Тие особено се однесуваат на бремени жени и доилки на кои не им се препорачува да консумираат вакви чаеви.    Ал.Н.