Протести во Чиле Фото: Martin BERNETTI -AFP - Profimedia

Претседателот на Чиле, Себастијан Пинера, прогласи вонредна состојба и испрати војска на југот на земјата, во услови на зголемени судири со староседелците Мапуче, кои бараат враќање на украденото земјиште и регионална автономија.

Пинера, 71-годишен милијардер и член на конзервативната Национална партија за обнова, во вторникот изјави дека испратил воени сили во четири провинции во регионите Биобио и Араусанија за да се борат против „сериозните нарушувања на јавниот ред“ во тие провинции.

Претседателот и неговите сојузници тврдат дека „нови акти на насилство поврзани со шверц на дрога, тероризам и организиран криминал“ се случуваат на југот на земјата и дека вооружени групи убиле цивили и полицајци.

Припадниците на народот Мапуче, од кои околу 1,7 милиони живеат во Чиле – речиси десет проценти од вкупното население, со години бараат враќање на земјиштето што им го одзеле колонизаторите. Според „Јутарњи лист“, ова е земја што сега е во сопственост на масивни фарми и компании за сечење дрвја.

Локалните медиуми јавуваат дека едно лице загина, а 17 се повредени во судирите меѓу демонстрантите и полицијата за време на собирот на Мапуче во главниот град.

Лути што властите упорно ги игнорираат нивните барања, поединци се фатија за оружјето и во изминатите десет години напаѓаа камиони и го саботираа производството на храна и сечата на дрвја.

Според некои француски извори, чилеанските воени сили соработуваат со израелските и ги применуваат техниките на израелската армија во сузбивање на протестите на Мапуче домородците, чии активности претставуваат закана за економските интереси на владејачката класа.

На криминалците редовно им се суди според антитерористичките закони, воведени од воената диктатура на Аугусто Пиноче, за да ги сузбијат политичките неистомисленици.

Во законот со кој се осудуваат меѓународните организации за човекови права, адвокатите на одбраната немаат увид во доказите со месеци, а идентитетите на сведоците се кријат и тие можат да сведочат зад параван. Во изминатите десет години, бројни активисти на Мапуче, исто така, започнаа штрајкови со глад во знак на протест против законите на Пиноче.

Политичкиот аналитичар Лусија Дамер од Универзитетот во Сантијаго изјави за АФП дека испраќањето војска на југ само дополнително ќе ги засили конфликтите.

„Владата не успеа да воведе ефикасна и фер политика за решавање на проблемите што постојат во Араусанија“, рече Дамер.

Но, гувернерот на Араусанија, Лучијано Ривас, член на Националната обнова, го поздрави испраќањето војници како решение за, како што рече, „сериозната безбедносна криза“ во неговиот регион.

„Денес живееме во сложена ситуација во која полицијата е совладана од групи со оружје од голем калибар“, рече тој. А.Н.