Во Шпанија во понеделникот починаа 637 лица во понеделникот, со најниска дневна бројка на смртни случаи од 24 март, нудејќи надеж за земјата, која се подготвува да ги прошири итните мерки и да ги тестира жителите кои не покажуваат симптоми на коронавирус, пренесува Хина.

Откако повеќе од 800 луѓе починуваа дневно осум дена по ред, ова е втор последователен ден во кој починале помалку од 680 пациенти. Досега во Шпанија починале 13.055 луѓе, од вкупно 69.533 смртни случаи ширум светот, што ја прави земја со најголем број жртви по Италија.

Бројот на новороденчиња се зголеми за 3,2 проценти во понеделникот на 135.032, со што продолжи спречувањето на ширењето на вирусот. Во петокот, 5,6 проценти повеќе луѓе биле заразени отколку саботата.

„Овие податоци покажуваат тренд на опаѓање. Стапката на ширење на инфекцијата се намалува во скоро сите делови на земјата“, рече д-р Марија Хозе Сиера, шеф на здравствената служба на владата, на прес-конференција.

Од 25 март, дневниот раст на заразата опадна под 10 проценти, додека до тогаш изнесуваше 20 проценти. Сиера вели дека падот е резултат на општиот карантин, воведен на 13 март, кога во Шпанија беше воведена вонредна состојба.

Жителите оттогаш се затворени во станови и куќи, и им е дозволено само да одат во продавници за храна, аптеки, болници, киосци, банки, бензински пумпи и да го шетаат кучето. Оваа мерка беше дополнително засилена на 30 март кога им беше забрането да одат на работа, освен во основните занимања како што се здравството или производството и дистрибуцијата на храна, како и во снабдувањето со електрична енергија и гас.

„Стратегијата е да се фокусираме на тешки случаи, пациенти во болници, со што се соочуваме сега. Ова е прва фаза“, рече д-р Сиера.

„Сега ќе започнеме со долга фаза на набљудување на циркулацијата на вирусот. Брзите тестови и другите методи ќе го детектираат корона вирусот кај луѓе кои не покажуваат симптоми, со цел да се изолираат дури и поблаги случаи“, додаде таа.

Сепак, таа не одговори кога општата популација од 47 милиони треба да започне со тестирање и како ќе изгледа тоа во пракса.

Веќе некое време, шпанската влада најавува дијагностицирање со брзи тестови што ги нарача од Кина. Првите добиени тестови беа неисправни и вратени. Најпрво ќе бидат тестирани здравствените работници кои лекуваат пациенти, а потоа и другите жители.

Шпанските компании произведуваат 240.000 тестови неделно и ги прошируваат производните капацитети, рече министерката за надворешни работи Аранча Гонзалез во интервју за Антена 3.

„Ние се подготвуваме за запирање на ескалацијата, затоа е важно да се знае кој е заразен, за да можеме постепено да го олесниме движењето на населението“, рече таа.

Премиерот Педро Санчез, пак, го објави продолжувањето на вонредната состојба до 26 април, што парламентот треба да го потврди во четврток.

Централно-десничарската Народна партија, како најголема опозициска партија, ќе го поддржи ова ново продолжение од 15 дена. Според уставот, на владата и е дозволено да продолжи вонредна состојба максимум 15 дена, за што е потребно зелено светло на парламентот. Ова ќе биде второ продолжување, но веројатно не и последно.

Санчез во телевизиската изјава рече дека нема се да заврши на крајот на април, посочувајќи дека воведените мерки би можеле да бидат во сила и во мај. Досега се излечиле 40.000 лица, што е скоро третина од сите пациенти. А.Р.