дома Кујна Што се случува со нашето тело кога ќе престанеме да јадеме леб

Што се случува со нашето тело кога ќе престанеме да јадеме леб

Ако го елиминирате лебот од вашата исхрана, ќе почувствувате позитивни и негативни ефекти врз вашето тело, а престојот во бањата ќе биде подолг од вообичаеното. Од вас е да го направите вистинскиот начин на консумирање јаглени хидрати

197

На спомнување на здрава исхрана и слабеење, повеќето од нас прво мислат дека треба да го „укинеме леб“, односно јаглехидрати. Без разлика дали е тоа и колку е паметен потег, експертите би објасниле со реченицата: Добро е и лошо е и е придружено со запек! Имено, кога ќе го намалите внесот на јаглени хидрати, првото нешто што ќе забележите е колку магично брзо слабеете. Но, со елиминирање на лебот од вашата исхрана, не губите маснотии. Вие губите вода. И уште нешто, јаглехидратите се, како што потсетуваат експертите, главниот извор на енергија за мозокот.

Чувство на грип
Лекарите објаснуваат дека кога јаглехидратите се складираат во телото во форма на гликоген, секој грам јаглени хидрати во вода складира три до четири пати поголема тежина од сопствената. Веднаш штом ќе се намали внесувањето на јаглехидрати и ќе се користи гликоген од залихите, телото губи значителна количина на вода.

И, кога ќе исчезне целиот тој гликоген, вашето тело ги распаѓа маснотиите и одзема мали фрагменти од јаглерод, наречени кетони. Овој процес во телото се манифестира преку разни состојби – лош здив, сувост на устата, замор, слабост, вртоглавица, несоница, гадење … Всушност, едно лице почнува да чувствува дека има грип.

„Неславни“ јаглехидрати
Рафинираните јаглехидрати се „неславни“. Студија од 2014 година откри дека рафинираните јаглехидрати ги зголемуваат нивоата на масни киселини во организмот (палмитолеинска киселина) кои го зголемуваат ризикот од срцеви заболувања и дијабетес тип 2. Затоа, се препорачува да се консумираат цели зрна што можат да го подобрат нивото на холестерол во крвта и да го намалат ризикот од појава на срцеви заболувања, мозочен удар, дебелина и дијабетес тип 2.

Целите житарки се одличен извор на железо, магнезиум и витамини од групата Б, кои се клучни за одржување на енергетските нивоа на организмот, особено за луѓето кои немаат магнезиум, а според лекарите, има многу од нив. Покрај тоа, бидејќи јаглехидратите се омилен извор на гориво во нашето тело, сите ќелии ќе започнат да работат бавно без здраво снабдување.

Растителни влакна држат сè под контрола
Важноста на житарките во исхраната се рефлектира во фактот дека телото добива влакна преку нив. Влакната, несварлив дел од растенијата, како што се житарките, не само што помагаат во стабилизирање на нивото на шеќер во крвта, го намалуваат ризикот од дебелина и хронични заболувања, туку се грижат и за дигестивниот тракт кај луѓето и ја одржуваат столицата редовно.       А.Н.