Концерти во Кинотека со „Croatia Records“

Кинотека на Република Северна Македонија во соработка со „Croatia Records“, најголемата дискографска куќа во регионот, за сите кои во месец јули ќе бидат во Скопје,...

Распишани конкурсите за поезија и плакат за 11-то издание на “100 Илјади поети за...

Mанифестацијата „100 000 поети за промена“, во соработка со здружението „Контекст – Струмица“ распишува поетски конкурс за овогодинешното издание на Фестивалот. Поезијата со која...

Божествениот звук на Малер во Филхармонија

Концерт насловен „Боженствениот звук на Малер“ ќе се одржи овој четврток во 19 часот во Филхармонија. Оркестарот на Филхармонија под диригентската палка на маестро...

Изложба „Фемина 8-4“ во КИЦ

Друштвото на ликовни уметници на Македонија  во рамките на програмата на Скопско културно лето и во соработка со Културно Информативниот Центар КИЦ од Скопје...

Дебармаалски средби и серенади во чест на Свети Трифун

Македонското здружение за култура, обичаи и традиции “Гороцвет”, по повод Св.Трифун, денот кога се закројуваат лозите, и по повод Св. Валентин, Меѓународниот ден на...

Издавачката куќа „Готен“ со резиденции за книжевни преведувачи од македонски јазик

Издавачката куќа „Готен“ во рамки на проектот „Превод во движење“ (Translation in Motion) организира резиденција за литературните преведувачи кои преведуваат од македонски јазик на...

Петти Медиумски фестивал Скопје, годинава со фокус на „жените во медиумите“

Петтото издание на „Медиумскиот фестивал Скопје“ започнува утревечер (5 октомври) во 20 часот, со дискусија посветена на годинешната фестивалска тема „Жените во медиумите“. Истражувачката...

Асотиќ: МОБ подготвува богата и разновидна програма, и многу нови проекти во Скопје и...

Во неформална средба со новинарите, в.д. Генералниот Директор на МОБ, Ќазим Асотиќ, денеска ја претстави претстојната програма која посетителите може да ја оекуваат во...

ИКОМОС Македонија со онлајн анкета по повод Меѓународниот ден на спомениците и локалитетите

„Комплексно минато: разновидна иднина“ е годинашната тема на Меѓународниот ден на спомениците и локалитетите – 18 април, одредена од Меѓународниот совет на споменици и...

Ѕвездите што го отворија „Охридско лето“ во посета на дирекцијата

Светските уметници кои синоќа приредија незаборавен концерт на свеченото отворање на фестивалот „Охридско лето“ ,оперската дива Елена Мошук, извонредниот тенор Калин Братеску и маестралниот...

Последни вести

Препорачано