Со два концертни настани завршува годинашното „Скопско лето“

Преостануваат уште само два настана од овогодишното 42. издание на манифестацијата „Скопско лето“ 2021. В четврток  на 29 јули, ќе се одржи концерт насловен „Модерниот дух на...

Турската пијанистка Ѓулсин Онај вечерва ќе концертира на „Охридско лето’

Во рамки на музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ вечерва ќе настапи турската пијанистка Ѓулсин Онај. Концертот ќе се одржи во црквата „Света Софија“...

Музичко патување на „Охридско лето“ со гудачки квинтет и соло виолина

Млади уметници, беспрекорно музицирање и внимателно избран репертоар го задржаа вниманието на публиката на „Охридско лето“ синоќа, преку настапот на гудачкиот квинтет на Загрепската...

Гудачкиот квинтет на Загрепската филхармонија вечерва на „Охридско лето“

Гудачкиот квинтет на Загрепската филхармонија вечерва ќе одржи концерт во рамките на фестивалот „Охридско лето“. Во црквата „Света Софија“ од 21 часот ќе настапат...

Филхармонија и „Архангел“ за поубаво Скопје

Tрадиционално во соработка со град Скопје, на 26 јули, во 21 часот во Градскиот Парк ќе се одржи концертот„Филхармонија на отворено“. Оваа година концертот е посветен на...

Македонскиот пијанист Дарко Костовски вечерва на „Охридско лето“

Вечерва во рамки на фестивалот „Охридско лето“ ќе  настапи пијанистот Дарко Костовски. Концертот ќе се одржи во црквата „Света Софија“ со почеток во 21...

„Сви марш на плес“ на Скопско лето

Дирекцијата за култура и уметност на Скопје во рамки на 42. издание на манифестацијата „Скопско лето“ 2021  најавува балетска претстава „Сви марш на плес“...

Концерти и изложба деновиве на „Скопско лето“

Вечерва, 22 јули, на програмата на 42. издание на манифестацијата „Скопско лето“ 2021 е концертот на Анастасија Холц – сопран (Србија) и Билјана Петровска – пијано придружба, кој ќе се одржи во Фоајето...

Концерт „Киниса моме на вода“ на етно составот „Монистра“ на Скопско...

Вечерва, 21 јули (среда) ќе се одржи концерт насловен „Киниса моме на вода“ на етно составот „Монистра“ на Факултетот за ликовни уметности – објектот Сули ан, со...

Концерт за виолончело и пијано вечерва на „Охридско лето“

Целовечерен концерт во рамките на музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ вечерва во црквата „Света Софија“ со почеток во 21 часот  ќе имаат рускиот...

Последни вести

Препорачано