недела, декември 8, 2019

„Оревокршачка” на мраз распродадена, закажана втора претстава

Поради огромниот интерес за претставата “Оревокршачка” на мраз, која ќе се одржи на 4 декември од 20 часот, организаторите „Прагма Продукција“ се одлучија и за...

„Трио Џентлмен“ промовира нова песна

Во недела  од 19 часот во МНТ, „Трио Џентлмен“ промовира нова песна. Песната носи наслов „Немој веќе да ме чекаш“. Музиката е на Григор...

„Оревокршачка” на мраз одложена за декември

Балетскиот спектакл „Оревокршачка” на мраз, во изведба на Рускиот државен балет на мраз, кој требаше да се оддржи на 24 ноември 2017 година, поради...

Божиќниот концерт ја преполни црквата „Пресвета Богородица“

Традиционалниот божиќен концерт на женскиот камерен хор „Света Злата Мегленска“, одржан синоќа, на Божиќ, 7 јануари 2018 година, во Градска православна црква „Пресвета Богородица“,...

Симфонски концерт за деца со Македонската филхармонија и Ивце Пивце

  Македонската филхармонија продолжува да ги реализира Симфониските концерти наменети за најмладите. На 3 март (сабота) во 12 часот, во големата сала на Македонската филхармонија,...

Класика за деца со Пламенка Трајковска – гудачки квартет во општина...

Виолинистката Пламенка Трајковска интензивно продожува со своите заложби за доближување на класичната музика до најшироката публика и посебно со доближување на класчната музика до...

Филхармонија со концерт за музичкиот волшебник Драган Ѓаконовски-Шпато

„Филхармонија за Шпато“ е насловот на концертот на Македонската филхармонија кој ќе се одржи на 21 декември (четврток) во големата сала во 20 часот....

„Магичен глас“ – концерт за деца на Македонската филхармонија

  В сабота, 18 ноември, во 12 часот во големата сала на Македонската филхармонија, ќе се одржи Симфонискиот концерт за деца под наслов „Магичен глас“, на кој како солист...

Филхармонијата со „Нов почеток“ во новата концертна сезона

Македонската филхармонија денеска во малата сала на прес-конференција ги соопшти сите детали за отворањето на новата концертна сезона, за целокупната програмска концепција, за новиот...

Балетскиот спектакл „Оревокршачка” на мраз во Скопје

Државниот балет на мраз од Санкт Петербург доаѓа повторно во Скопје, на 24 ноември, на сцената на Македонската Опера и Балет, овојпат со изведба...

Последни вести

Препорачано