Концерт „Бетовен: Редефиниција“ со Јонијан Илијас Кадеша

Оркестарот на Филхармонија утре, четврток, во 20 часот ќе го одржи концертот насловен „Бетовен:Редефиниција“ на кој како солист ќе настапи виолинистот Јонијан Илијас Кадеша...

Македонски уметници донесоа летна музичка фантазија за публиката на „Охридско лето“

Летна музичка фантазија  со саксофон, кларинет и пијано приредија вчеравечер извонредните македонски уметници Стојан Димов, Дино Имери и Нинослав Димов со нивниот настап на „Охридско...

Евроамбасадорот Гир: „Охридско лето“, фестивал што многу цврсто е внесен на...

Вчерашната Вечер на Европската унија на „Охридско лето“ беше одлична можност да се ужива во звуците на кларинетот и пијаното преку извонредниот концерт на...

Филхармонија со концерт за музичкиот волшебник Драган Ѓаконовски-Шпато

„Филхармонија за Шпато“ е насловот на концертот на Македонската филхармонија кој ќе се одржи на 21 декември (четврток) во големата сала во 20 часот....

Филхармонија премиерно ќе го изведе авангардното дело „Стикс“ од Гија Канчели

Овој четврток, со почеток во 20 часот, оркестарот на македонската Филхармонија ќе го изведе концертот насловен „Аир“ на кој како солист ќе настапи виолистот...

Ал Ди Меола ги свири „Битлси“ во МОБ

Еден од најголемите светски и најнаградувани гитаристи на сите времиња, после пауза од речиси 10 години повторно се враќа во Скопје, со два ексклузивни...

“Сашо Поповски трио” доминира на “Џезоловка” на Хрватско радио

„Сашо Поповски трио" со темата "Fallen land" моментно води на топ листата на познатата хрватска емисија "Џезоловка" која се емитува на Хрватското национално радио. Ова...

Шпанска вечер на „Охридско лето“ со камерниот ансамбл „Ла Спања“

Камерниот оркестар „Ла Спања“ вечерва ќе настапи на 63-тото „Охридско лето“ во рамки на Шпанската вечер на фестивалот. Концертот ќе се одржи...

Инспиративна вечер на соло песни со извонредниот бас-баритон Милан Силјанов

„Вечер на соло песни“ е насловот на рециталот на извонредниот вокален солист, бас-баритонот Милан Силјанов (Македонија/Швајцарија), кој долго години наназад е активен на европските...

Македонската филхармонија новата година ќе ја помине на турнеја во Кина

На 12 јули во Античкиот театар во Охрид, свечено ќе биде отворено годинашното „Охридско лето“ со настапот на оркестарот на Македонската филхармонија, под диригентската...

Последни вести

Препорачано