Концерт на српското трио „Покрет“ на Есенски музички свечености

„Динамика на движењето“ е насловен концертот на триото „Покрет“ од Србија кој ќе биде изведен вечерва од 20 часот во фоајето на Македонската опера...

„Магичен глас“ – концерт за деца на Македонската филхармонија

  В сабота, 18 ноември, во 12 часот во големата сала на Македонската филхармонија, ќе се одржи Симфонискиот концерт за деца под наслов „Магичен глас“, на кој како солист...

Радуловиќ му подари рачно изработена гитара на Јан Акерман

Оваа недела во Скопје гостуваше светскиот гитарист со холандско потекло, Јан Акерман, а во четвртокот (9-ти ноември), со својот бенд одржа концерт во Станица...

Дилек Реџеп пијанистка: Го освојува светот со продажба на својата музика...

Продавањето музика преку Интернет до пред неколку години беше алтернативен начин на продажба, сега веќе станува и се поофицијален и поинтензивен. Таму се продаваат...

Овации за Дино Имери и оркестарот на Македонската филхармонија

Со овации и долги аплаузи беа поздравени македонскиот истакнат пијанист Дино Имери, оркестарот и маестро Борјан Цанев, по синоќешниот концерт со кој свечено почна...

„Оревокршачка” на мраз распродадена, закажана втора претстава

Поради огромниот интерес за претставата “Оревокршачка” на мраз, која ќе се одржи на 4 декември од 20 часот, организаторите „Прагма Продукција“ се одлучија и за...

„Оревокршачка” на мраз одложена за декември

Балетскиот спектакл „Оревокршачка” на мраз, во изведба на Рускиот државен балет на мраз, кој требаше да се оддржи на 24 ноември 2017 година, поради...

Филхармонијата со „Нов почеток“ во новата концертна сезона

Македонската филхармонија денеска во малата сала на прес-конференција ги соопшти сите детали за отворањето на новата концертна сезона, за целокупната програмска концепција, за новиот...

Ал Ди Меола ги свири „Битлси“ во МОБ

Еден од најголемите светски и најнаградувани гитаристи на сите времиња, после пауза од речиси 10 години повторно се враќа во Скопје, со два ексклузивни...

Rag`n`Bone Man доаѓа во Скопје

Една од најактуелните светски ѕвезди во моментов, еден од највозбудливите и најспецифични вокали на денешницата, Rag`n`Bone Man доаѓа во Скопје, на голем концерт во...

Последни вести

Препорачано