„Оревокршачка” на мраз распродадена, закажана втора претстава

Поради огромниот интерес за претставата “Оревокршачка” на мраз, која ќе се одржи на 4 декември од 20 часот, организаторите „Прагма Продукција“ се одлучија и за...

Кинотека го одбележува Светскиот ден на аудиовизуелното наследство

По повод Светскиот ден на аудиовизуелното наследство, како иницијатива на УНЕСКО и на Координативниот совет на здруженијата на аудиовизуелни архиви (CCAAA -Coordinating Council of...

Оскаровецот „Пеј“ во Кинотека

На 21 октомври со почеток во 20 часот во Кинотеката на Македонија ќе се одржи Ревија на кратки филмови. Филмовите кои ќе бидат прикажани беа...

Објавен романот „Небото е повторно на своето место“ од Клара Санчез

Во издание на издавачката куќа „Готен“ излезе книгата „Небото е повторно на своето место“ од шпанската писателка Клара Санчез. Романот во 2013 година ја...

„Оревокршачка” на мраз одложена за декември

Балетскиот спектакл „Оревокршачка” на мраз, во изведба на Рускиот државен балет на мраз, кој требаше да се оддржи на 24 ноември 2017 година, поради...

Филхармонијата со „Нов почеток“ во новата концертна сезона

Македонската филхармонија денеска во малата сала на прес-конференција ги соопшти сите детали за отворањето на новата концертна сезона, за целокупната програмска концепција, за новиот...

„Говор на телото“ на македонски јазик

Неодамна излезе од печат, а беше промовирана во Скопје и неколку други градови, книгата „ Говор на телото“ на македонски јазик од авторот проф....

 „Магијата на македонската литература“ на саемот во Франкфурт

И оваа година маедонските издавачи се претставуваат на саемот на книга во Франкфурт, кој се одржува од  11 до 15 октомври. Под мотото „Магијата на...

Дарја Ризова со „Електра“ е најдобра млада актерка на МЕСС

На затворањето на 57-то издание на МЕСС вчеравечер, 8 октомври во Сараево, беа доделени наградите на фестивалот, а меѓу добитниците на лауреатите е актерката...

Среќна 13-ка за Фестивалот на Новиот германски филм

На четврти октомври пред преполна сала во скопското кино „Милениум“ беше успешно отворен 13. по ред „Фестивал на Новиот германски филм“, а на 10...

Последни вести

Препорачано