петок, ноември 16, 2018
Второто издание на Истражувачкиот филмски фестивал Скопје, се одржува од денеска до сабота (25 -27 октомври) во Кино Култура. Водечка тема ќе биде „Truth, lies & likes/„Вистината, лагите и лајковите“. Врвни новинари истражувачи од BuzzFeed News, Google, La Republicca, Welt,...
Во киното „Тушканац“ во Загреб од 4 до 9 октомври ќе биде прикажана ретроспектива на македонската кинематографија. Програмата под наслов „Панорама: Од ризницата на македонскиот филм“ ќе содржи играни филмови на Кирил Ценевски (Црно семе, 1971), Љубиша Георгиевски (Под...
Со  проекција на филмот „Исцелител“ на Ѓорче Ставрески денеска од 18 часот во кино „Фросина“ неофицијално ќе почне третиот Меѓународен фестивал на дебитантски филм „Киненова“, кој ќе се одржува од 5 до 10 октомври.  Од 20 часот  следи и проекцијата на „Изборот...
И за крајот на 39. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера, вечерва, по црвениот килим дојдоа бројни  филмски дејци, политичари, министри, членови на ДФРМ, претставници на Агенцијата за филм, Општина Битола, вљубеници во филмската уметност и битолската публика...
На последната прес конференција на годинашново издание на „Браќа Манаки“, селекторот на главната програма во компетиција за „Златна камера 300“, Благоја Куновски-Доре го претстави филмот „Девојка“, белгиско-холандска копродукција. Гостин на фестивалот е кинематограферот од Холандија, Франк Ван Ден Иден. -Со...
Ерик Готје, кинематографер од Франција, чиј филм „Пепелта е најчисто бело“ беше синоќа прикажан на „Браќа Манаки“ во конкуренција за „Златна камера 300“, денеска на средба со новинарите проговори за снимањето на филмот. -Фестивалот „Браќа Манаки“ е мошне важен фестивал...
Со посета и положување свежо свеќе на гробот на Милтон Манаки на Влашките гробишта во Битола продолжи традицијата со која ИФФК „Браќа Манаки“ и присутните фестивалски гости им оддаваат почит на првите сниматели на Балканот – браќата Манаки. Годинава...
Кинотеката на Македонија во соработка со Амбасадата на Кралството Шведска во Скопје организира Филмски циклус посветен на 100 години од раѓањето на Ингмар Бергман (1918-2007). Ретроспективата почнува вечерва од 20 часот со филмот „Лето со Моника“, кој Бергман го...
Во рамки на ИФФК „Браќа Манаки“, Кинотека на Македонија, синоќа, во битолскиот културен центар „Магаза“ ја отвори изложбата и ги започна филмските проекции со кои се одбележува 60- годишнината од премиерата на македонскиот игран филм „Мис Стон“ под насловот...
Фестивалскиот ден на „Браќа Манаки“ започна со претставување на кинематограферот на филмот „Фокстрот“, Ѓора Бејач. Филмот е прикажан во конкуренција за наградата „Златна камера 300“. -Се обидуваме да имаме различни филмови, со различни естетики и кинематографии. Секогаш размислуваме за целосниот...

Последни вести

Препорачано