Пишува: Сунчица Уневска Новиот филм на Милчо Манчевски, „Кајмак“, околу кој, како и секогаш, се крева толкава врева, иако тој во суштина не нуди ништо посебно, освен импровизација, заглавеност во некој архаичен начин на размислување и површност. Но, мора да...
Сунчица Уневска Синоќа во преубавиот простор во Градскиот парк беше отворено 19. издание на Фестивалот на европски филм „Синедејс“. Имаше навистина убава атмосфера, се разбира, со почитување на сите протоколи и беше преполно. И тоа не само филмски и, воопшто,...
Пишува: Сунчица Уневска Филмот „Мими“ на Даријан Пејовски се наметна како голем голем предизвик. Но, не затоа што е добар филм или провокативен на било каков начин, туку затоа што е толку слаб и толку спротивен на сите најави и...
Српскиот филм „Реквием за г-ѓа Ј“ покренува едно многу силно и многу актуелно прашање на овие балкански простори, а особено во земјите на поранешна Југославија, за смислата на животот. Тоа можеби звучи како нешто постојано присутно и толку употребувано,...
Името на Александар Ампевски скопската телевизиска публика го препознава како име на снимател на Тв МТМ. Деновиве Тој како режисер потпишува музички спот "Љуби ме до мрак".  *Александар, Вашето прво режисерско првенче е ТВ спот за песната "Љуби ме до...

Шесто чуло

Пишува: Сунчица Уневска „Ќе му се јавам на татко ти“ е многу симпатичен краткометражен филм, кој навидум на едноставен, па дури и детски начин се занимава со темата за врсничкото насилство, но всушност Леон Ристов отвора и навлегува во многу...
Актерката Бергузар Корел, попозната на нашите простори како Шехерезада од серијата „1001 ноќ“, во март го роди своето второ дете со 49-годишниот актер Халит Ергенч, кој го паметиме по улогата на Сулејман. Иако сите мислеа дека нема индикации за...
Познатата филмска критичарка Сунчица Уневска е една од реномираните филмски експерти, кои на покана на Би-Би-Си, учествуваа во изборот на 100 најдобри филмови во светската кинематографија што ги режирале жени. Културната редакција на Би-Би-Си при крајот на 2019 година организираше...
Вчера по долго боледување на 69 години почина Данчо Чевревски, македонскиот театарски и филмски актер и продуцент, и догогодишен декан на Факултетот за драмски уметности во Скопје. „Драги пријатели на Академската сцена на ФДУ, со неизмерна тага и болка ја...
Сунчица Уневска ДФРМ одлучи оваа година да не се одржи Фестивалот на филмската камера „Браќа Манаки“, и тоа не вчера, не во јуни, како што е официјално објавено, туку уште во март. И покрај тоа што се трудат да прикажат...

Последни вести

Препорачано