Вечерва, 25.06.2021г. (петок) во рамки на Скопско лето ќе се одржи оперската претстава „ДОН ЏОВАНИ“ (автор: В.А.Моцарт) на „ОПЕРА ПАНОНИКА“, со почеток во 20. 30 часот на Факултетот за ликовни уметности, во објектот Сули ан. Учествува Оперски ансамбл од Осиек, Хрватска, диригент и продуцент е Берислав Јерковиќ –...
Како дел од програмата „Првите филмови први“, денеска на „Браќа Манаки“ мастер класа одржа кинематограферот Кристијан Бергер и сценографот Кристоф Кантер на тема „Создавањето на визуелен стил во филмовите на Ханеке“. Присутните ги поздравија директорката на фестивалот Гена Теодосиевска...
Валентина Ѓоргиевска Парго Бил дел од филмовите на славниот Емир Кустурица, од театарот на легендарниот Рахим Бурхан, известувач - новинар од осамостојувањето на Македонија, но, и од најдоброто и најтажното за ромската заедница. Активен уште од тинејџерски денови, прв Ром...
Денеска, во хотел Лимак, во Скопје, почна да се снима „Кајмак“, седмиот филм на најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски. Филмот ќе се снима пет недели на локации низ Скопје, во населбите Козле, Автокоманда, Центар, Лисиче... „Кајмак“ е црна комедија (или среќна...
По три години пишување на текстот на детската книга ,,Куферко светскиот патник од Македонија" и една година изработка на драмскиот текст за истоимената театарската детска претстава, дојде и денот за промоцијата на книгата и премиерата на драмата, кои се...
По повод 8-ми Април -Светскиот ден на Ромите, ќе се одржи интересен настан за чествување на овој ден. Имено, во чест на денот, а неколку дена подоцна, поточно на 11 април е закажано Свеченото затворање и прогласување на победниците...
Во рамките на драмската програма на фестивалот „Охридксо лето“ вечерва ќе биде изведена театарската претстава „Смртта на Дантон“ од Георг Бихнер, во режија на Дино Мустафиќ, а во продукција на Албанскиот театар од Скопје. Драмата што ја напишал авторот Бихнер...
Меѓународната асоцијација на кинематографери на нивното второ издание на доделувањето на меѓународните награди, ИМАГО, на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ му ја додели наградата за исклучителен придонес во промоцијата на филмската уметност. Фестивалот „Браќа Манаки“ е единствената институција на...
Преку видеостриминг и конференциска врска 13 средношколци од Македонија од вчера го следат 50. издание на најголемиот филмски фестивал за деца во светот „Џифони“. Овaa година, нашите претставници учествуваат од Скопје, од просториите на „Џифони Македонија“, преку директна видеоврска...
Ноемвриската програма на арт-киното на Кинотеката ја заокруживме со ТАЈНИТЕ АРХИВИ НА СКОПЈЕ: ЧОВЕК – ЛАВ СТОРИ, третиот краток филм за “Старо Скопје” на катерина Габунија и Александар Трајковски, во продукција на „Вардар филм“, проект во кој учествуваа граѓаните со...

Последни вести

Препорачано