Пишува: Сунчица Уневска Што да се пишува за филмот „М“ на Вардан Тозија? И дали да се пишува, од една страна, затоа што и организацијата е многу погрешна, ако направите премиера филмот треба да игра, инаку зошто рецензија ако публиката...
Толстоевата херона Ана Каренина од истоимениот роман, вчеравечер беше поставена на фестивалот „Охридско лето“ преку претставата на Театарот „Ujvideki Szinhaz” од Нови Сад, Србија, а во режија на истакнатиот македонски режисер Дејан Пројковски. Две и полчасовната игра...
Драмскиот репертоар на 63-тото „Охридско лето“ продолжува вечерва со театарската претстава „Ана Каренина-Во љубовта нема повеќе и помалку“ од Лав Николаевич Толстој, во режија на Дејан Пројковски, а во изведба на театарот Нови Сад „Ujvideki Szinhaz” од ...
Уникатно сценско доживување приреди вчеравечер на 63-тото „Охридско лето“ славниот американскиот актер, продуцент и режисер Џон Малкович. Две и пол илјадната публика на Античкиот театар во Охрид уживаше во неговата брилијантна ексцентричност, но и целосната чистина преку неговиот настап...
Од 20 до 29 јули во Џифони Вале Пјана во Италија се одржува 53-то издание на Филмскиот фестивал Џифони, најголемиот филмски фестивал за деца во светот. Меѓу 6500 учесници од триесетина земји, Македонија повторно е застапена со најбројна делегација:...
„Ја сакам оваа претстава бидејќи на некој начин ги поврзува и театарот и класиката и глумата и е нешто иновативно што ја привлекува публиката. Секогаш ќе биде актуелна бидејќи насилството отсекогаш го имало и ќе го има меѓу нас“....
Во рамки на фестивалот „Охридско лето“ вечерва ќе се одржи Американска вечер со монодрамата „Бикот на Фаларис : Решавајќи ја загатката на чудесниот голем свет, напишана и изведена од Стивен Фридман. Монодрамата ќе се одигра во Предворјето на црквата „Света...
Македонскиот народен театар во јули со претставата „Народен непријател“ од Хенрик Ибзен, а во режија на Нина Николиќ, ќе гостува на два меѓународни фестивали во Р Црна Гора. Од 5 јули до 22 август ќе се одржи XXXVII фестивал „Град...
Сунчица Уневска Од 20 до 24 јуни се одржа 3. Понта Лопуд фестивал, кој им е посветен на самите филмски творци и чија идеја е токму учењето на занаетот, размената на идеи, разговорите за снимањето, но и за начинот на...
Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ - Прилеп денеска ги постави на својата интернет-страница трите откупени текстa на конкурсот што го распиша Министерството за култура, во соработка со театарскиот фестивал. Станува збор за текстовите „Бреме“ на Мила Јовановиќ-Миленковиќ и „Измислена...

Последни вести

Препорачано