Во Скопје во Македонскиот народен театар деновиве се снима првиот боливудски филм „Vijay 61“. Во нашата земја пристигна голема екипа од Индија, која брои седумдесет луѓе, меѓу кои се и режисерот Арун Кумар – Атле и големата актерска ѕвезда...
Дипломскиот филм „Ќе дојдат децата“ на Ана Јакимска донесе една топла, хумана, но и тажна човечка приказна, актуелна секогаш, како овде, така и во другите краишта на светот. Јакимска пријатно изненади со солидно познавање на филмскиот јазик, со доследност...
Српскиот филм „Реквием за г-ѓа Ј“ покренува едно многу силно и многу актуелно прашање на овие балкански простори, а особено во земјите на поранешна Југославија, за смислата на животот. Тоа можеби звучи како нешто постојано присутно и толку употребувано,...
„Црните момчиња на месечевата светлина стануваат сини“, тоа ќе му го рече дилерот Хуан на малиот очаен Шајрон, навраќајќи се на своето детство. Од таму и насловот на филмот „Месечина“, филм кој зборува за црните момчиња во Мајами, кои...
Еден од фаворитите во годинешната трка за „Оскарите“, независната драма „Манчестер на море“, од шест номинации доби две награди, за оригиналното сценарио на Кенет Лонерган и за вонсериската главна машка улога на Кејси Афлек. И сосем заслужено, иако би...
„Пристигнување“ е толку едноставен, а извонреден наслов за новиот филм на канадскиот режисер Денис Вилнев („Политехника“, „Запаливо“, „Сикарио“, „Затвореници“). Бидејќи, овој вонсериски автор успева токму на наједноставен начин да проговори за суштината, за сите вечни теми, за сите копнежи,...
На 89. Оскаровско шоу се случи вистинска драма. Легендарните актери Ворен Бити и Феј Данавеј, кои беа поканети за да се одбележи 50-годишнината од култниот филм „Бони и Клајд“ (1967) во кој тие ги играа главните улоги, по грешка...
Унгарскиот филм „Тело и душа“ на режисерката Илдико Ениеди го понесе триумфот на годинешниот 67. Берлински филмски фестивал. Тоа беше и најиновативниот, најекспериментален и најтопол филм, но и филм кој донесе новини во филмската форма и нарација. Жирито предводено...
„Кога денот немаше име“ е трет филм на Теона Стругар Митевска прикажан во програмата „Панорама“ на Берлинскиот филмски фестивал. Но, мора да кажеме дека и покрај тоа што како косценарист се потпишува Елма Татарагиќ, а како директор на фотографија...
Од нашиот известувач од Берлин, Сунчица Уневска Берлинскиот филмски фестивал, како впрочем и Сараевскиот и Солунскиот, па и доделувањето на „Златните глобуси“ е во знакот на Доналд Трамп и на сите небулози кои за толку кратко време ги изјави, а на...

Последни вести

Препорачано