Во Ресен се затвораат индустриските капацитети заради корона вирусот, од утре...

Како што дознава ТЕХТ.МК покрај најавата за времено затворање на погоните на некогашната Преспатекс, и текстилните погони во Стење, вработените во фабриката Свислион (некогашен...

Осумнаесет деца до 9 години се заразени со корона вирус

Осумнаесет деца до 9 години досега се дијагностицирани со ковид-19 во земјава, соопшти денеска пидемиологот д-р Владимир Микиќ на прес конференција во Владата, одговарајќи...

Скопје се смирува, но нови жаришта на вирусот се Тетово, Гостивар,...

Министерот за здравство Венко Филипче, по посетата  на болницата во Козлен рече дека мора сите да сфатат дека само со почитување на мерките ќе...

Вториот бран на епидемијата пристигнува во зима, а со тоа и...

Епидемиолошката слика во Австрија во моментов е многу добра - тие имаат под сто ново регистрирани пациенти на ден, а во просек едно лице...

Границите остануваат затворени до 1 јули?!

Како што пренесува РТС министрите за надворешни работи на Србија и Северна Македонија, Ивица Дачиќ и Никола Димитров во Ниш, разговарале за отворањето на...

УНИЈАТА НА МЕДИЦИНСКИТЕ СЕСТРИ: “НЕМА ПОВЕЌЕ НАСМЕВКА, ПРЕМОРЕНИ СМЕ И НЕИЗДРЖЛИВО...

Унијата на медицински сестри испрати писмо во кое ги изнесва состојбите со медицинските сестри во кое се вели: „Сестрите, островото на спасот се премногу исцрпени....

Занаетчиите бараат субвенции за да не затворат!

Незадоволни од мерките на Владата, Занаетчиската комора на Скопје бара антикризни мерки за одржување на ликвидноста на занаетчиските бизниси.  Занаетчиите, порача денеска Комората, се...

Почина Спаска Митрова, мајката која се бореше за старателство над ќерката...

Во Гевгелија почина Спаска Митрова, жената која со години се бореше за старателството на својата ќерка. Митрова, која исто така има бугарско државјанство, долги...

Корона деноноќие: Ништо од патувањата за Грција, ограничувањето на движење останува...

Повеќе од 2.710.920 луѓе се заразени ширум светот со вирусот корона, а повеќе од 742.202 се опоравени. Вирусот корона досега предизвика смрт кај повеќе...

Корона деноноќие: Во Шпанија повеќе од 200.000 заразени, Турција го престигна...

Бројот на заболени од вирусот надмина 2.467.000 низ целиот свет, со повеќе од 169.000 мртви. Вирусот се рашири во најмалку 210 земји во светот и...

Последни вести

Препорачано