понеделник, декември 9, 2019

Се стега обрачот на манупулативната правда – прислушкуваните разговори за Титаник...

Апелација донесе одлука да се прифатат прислушуваните разговори како доказ во  постапка во случајот Титаник 2. Станува збор за разговори кои се воделе меѓу поранешниот шеф на...

Девет мртви, 16 повредени во Торонто

Како што објави CNN, девет лица загинаа, а 16 се повредени во инцидентот кога бело комбе газеше се пред себе во Торонто. Инцидентот се случи...

Четиригодишно дете шеста жртва од мали сипаници во Србија

Четиригодишно дете од Врањска Бања е шеста  жртва од мали сипаници во Србија, соопшти Институтот за јавно здравје „Милан Јовановиќ Батут“. Клинички центар Ниш...

Влезе ли Груевски во историја, или само внесе забуна?!

Централниот комитет на ВМРО - ДПМНЕ заврши, но, по се изгледа не и приказната околу оставката на претседателот на партијата, Никола Груевски. Имено, во...

Почина Стивен Хокинг, еден од најголемите умови на денешницата

Најпознатиот физичар на светот, Стивен Хокинг почина на 77-годишна возраст во својот дом во Кембриџ, Велика Британија. Како што соопшти неговото семејство, Хокинг починал...

СДСМ победи на локалните избори

Во првите избори организирани од СДСМ по 14 години, ВМРО ДПМНЕ загуби во повеќето од осумдесетте општини и градот Скопје. Првите податоци што ги...

Ревизија на Лозанскиот договор ќе ја погоди и Бугарија?!

Ердоган уште еднаш побара дел од Бугарија, а политичарите молчат на ваквото срамно барање - се реакциите од соседна Бугарија, на барањето на Ердоган...

Албанија го призна бугарското малцинство

Албанската влада ги призна Бугарите за малцинство во Албанија, откако министерот за надворешни работи на земјата Дитмир Баша се повлече од својата позиција стоејќи...

Еди Рама: ЕУ ги поддржува Србија и Црна Гора на сметка...

ЕУ ги поддржува земјите како Србија и Црна Гора, но не и Албанија и Македонија, и покрај нивната силна посветеност на процесот на евроатланска...

Турција: Автобус удри во камион, загинаа 13 лица

Најмалку 13 лица загинаа во Турција кога автобус удри во камион кој стоел на помошна лента на автопатот, објави турската агенција Анадолија. Несреќата се случила...

Последни вести

Препорачано