Нема информации дали на крузерот карантин близу Атина има македонски државјани

Меѓи 119те заразани со корона вирусот на крузерот „Елефтериос Венизелос“ има и странци и дел од персоналот ангажиран на бродот, но засега нема информации...

Корона деноноќие: Италијанците го слават Велигден во карантин, Американците прогласија состојба...

Бројот на заразени од корона вирусот ширум светот ја надмина бројката од 1,8 милиони денес, со повеќе од 113.000 починати. Точно 1.844.983 луѓе во моментот...

И Царовска во самоизолација до 9ти јуни

И вицепремиерката одговорна за економски прашања и потпретседателка на СДСМ, Мила Царовска на својот фејсбук профил штотуку објави дека заминува во задолжителна самоизолација, откако...

Претседателот Пендаровски прогласи вонредна состојба во земјава во следните 30 дена

Претседателот на државата Стево Пендаровски вечерва во јавно обраќање ги извести граѓаните дека прогласува вонредна состојба во земјава во траење до 30 дена поради...

Корона деноноќие: По повеќе од еден месец повторно се врати вирусот...

Бројот на заразени со вирусот во светот надмина четири милиони и изнесува 4.163.229. Бројот на активни случаи е 2.412.995 пациенти, додека 1.750.229 случаи се...

Филипче: Се тестираат седум нови случаи, ќе се ротираат лекари и...

Сите 13 пациенти на Клиниката за инфективни болести се во стабилна состојба идентична на вчерашниот ден, само првата пациентка од Дебар е на машина...

Почина Стивен Хокинг, еден од најголемите умови на денешницата

Најпознатиот физичар на светот, Стивен Хокинг почина на 77-годишна возраст во својот дом во Кембриџ, Велика Британија. Како што соопшти неговото семејство, Хокинг починал...

СЗО побара вонредните мерки да останат на сила и во наредните...

Светската здравствена организација (СЗО) е на мислење дека треба да остане на сила глобалната мерка за вонредна состојба поради пандемијата на новиот коронавирус. Ова...

Новороденче од Штип е најмладиот пациент заразен со корона вирусот

Од Штип стасуваа вести дека едно новороденче и неговата мајка се позитивни на коронавирусот. Од Центарот за јавно здравје на Штип информираат дека откако...

Оздравени 20 лица, 14 новодијагностицирани, еден починат од Ковид-19

Министерството за здравство соопшти дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 20 оздравени пациенти и тоа во Скопје 1,Куманово 9, Прилеп 2,  Велес 7, ...

Последни вести

Препорачано