ОН утврдија дискриминација на Ромки од Шуто Оризари одбиени да изберат матичен гинеколог

Комитетот за елиминација на сите форми на дискриминација врз жените при ООН, по петгодишна битка, донесе одлука со која се препознава дискриминацијата на Ромките во РСМ и потребата да им се обезбеди достапна здравствена...

Аеродромите ќе се отворат, нашинците од дијаспората ќе можат да си дојдат дома, но...

Вадата најави дека од 1 јули се отвораат аеродромите во Скопје и Охрид. Аеродромите со посебен протокол ќе примаат и испраќаат патници, но нема да има испраќања во аеродросмаката зграда, ниту пак влез за...

Наскоро брзите тестови за КОВИД19 во поликлиника Ѓорче Потрев, до нив ќе се стасува...

Поликлиниката Ѓорче Петров, ќе биде прва во која ќе може да се тестирате со брзите тестови за Ковид 19. Како што се дознава овие тестови во пунктот за тестирање ќе стасаат за две недели....

Влада: Настанот во Струга и прославата за Денот на полицијата се закана за здравјето...

Владата на Република Северна Македонија најостро го осуди организирањето на настанот во Струга поттикнат за одбележување на верски празник, како и организирањето на прославата за Денот на полицијата во Скопје. Организирањето на овие настани,...

Рекордни 317 новозаразени во последното деноноќие

Во последните 24 часа се направени 1990 тестирања, а регистрирани се 317 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 182 -Куманово 12 -Дебар 3 -Штип 13 -Прилеп 5 -Тетово 8 -Велес 7 -Битола 6 -Охрид 1 -Кавадарци 4 -Гостивар 11 -Гевгелија 12 -Струмица 12 -Крива Паланка 3 -Радовиш 5 -Кочани 18 -Валандово...

Колемишевски: Процесот за добивање на платежната картичка „Купувам домашно” ќе е едноставен, без апликација...

Претседателот на Комисијата за економија на СДСМ, Кирил Колемишевски на денешната онлајн дискусија на тема „Нова развојна македонска економија”, ги објасни чекорите за добивање платежната картичка која има за цел да даде директна финансиска...

Уште едно оддделение оди во изолација, во радовишкото селот Подареш

Откако се рашири веста за корона вирусот во училиште во Скопје, вечерва стаса потврда дека има заарзено дете во училиште од радовишкото село Подареш. Од Центарот за јавно здравје Штип ја потврдуваат информацијата и...

ДИК ги објави конечните изборни резултати, доделени уверенијата на новите пратеници

На јавна седница Државната изборна комисија денеска ги објави конечните официјални резултати од предвремените парламентарни избори, точно десет дена по изборите, Нема промени во бројките за идните пратеници во Собранието, по одбиените приговори на партиите,...

Ќе се тестираат сите 14 вработени во Заводот за рехабилитација во Козле поради контакт...

Првиот позитивен случај од Тетово, кој бил пациент во Заводот за рехабилитација во Козле од 9 до 23 март, е еден од 24 нови случаи регистрирани во изминатите 24 часа во земјата, па сега...

Член на обезбедувањето на Пендаровски позитивен на КОВИД-19

Член на обезбедувањето на претседателот Стево Пендаровски е позитивен на тестирањето за КОВИД-19 кое било извршено во попладневните часови на 17 мај 2020 година (недела), соопштија од кабинетот на Претседателот. Членот на обезбедувањето на претседателот,...

Последни вести

Препорачано