Facebоok ги отвори руските постови против Трамп

Околу 126 милиони Американци можеле да ја видите содржината на постовите во Русија во последните две години, изјави во вторникот Фејсбук сo напомена дека...

Крвава ноќ на Менхетен

Последните информации од Њу Јорк говорат за осум загинати и 11 повредени по крвавата ноќ на Менхетан. Инцидентот се случил неколку блокови од споменикот на...

Кои се шансите на Пучдемон ако побара азил во Белгија?

Ако сепак не добие гаранции кои ќе му гарантираа слободоа и не се врати во својата татковина, .прашање е дали сепак ќе се обиде...

СДСМ ќе раководи со 57, ВМРО-ДПМНЕ со 5, ДУИ со 11...

По завршување на вториот круг од локалните избори во 35 општини во Македонија, Министерството за внатрешни работи објави дека не се регистрирани сериозни нарушувања...

СДСМ победи на локалните избори

Во првите избори организирани од СДСМ по 14 години, ВМРО ДПМНЕ загуби во повеќето од осумдесетте општини и градот Скопје. Првите податоци што ги...

Подобрено медиумското известување за избори, помалку напади на новинари

Денес во Клубот на новинари се одржа дебата на тема:„Известување на медиумите во изборна кампања, искуства и предизвици“, одржана во Клуб на новинари се...

САД и Израел го напуштаат УНЕСКО

САД во четвртокот го извести УНЕСКО дека истапуваат од нејзиното членство, обвинувајќи ја за „антиизраелско дејствување“. Само колку за потсетување, Вашингтон уште на почетокот...

Албанија го призна бугарското малцинство

Албанската влада ги призна Бугарите за малцинство во Албанија, откако министерот за надворешни работи на земјата Дитмир Баша се повлече од својата позиција стоејќи...

Уапсен возач во Лондон, газел луѓе

Денеска во Лондон, пред Природно Историскиот музеј, пред очи на запрепастените туристи, возач со автомобил возел по тротоар и при тоа повредил повеќе пешаци....

Втора Нобелова награда за мир за НЧП

И Македонија е дел од Нобеловата награда за мир за 2017 година која ја доби Меѓународната кампања за отфрлање на нуклеарното оружје (ИКАН), коалиција...

Последни вести

Препорачано