Крит ги отвори плажите, од 18ти мај се очекува цела Грција...

Крит, порано од предвиденото ги отвори плажите за локалното население, а се очекува од следната недела и остатокот на Грција да ги отвори плажите...

Од утре стапува првата фаза на олеснување на мерките, се...

На денешната прес конференција техничкиот премиер Оливер Спасовски ја најави првата фаза на олеснување на мерките во однос на вонредните мерки. Под крајно прецизни услови...

Филипче: Во следните два месеци очекуваме најзначајно намалување на ширење на...

Останува трендот на намалување на бројот на случаи, изјави на денешната прес-конференција минситерот за здраавство Венко Филипче, соопштувајќи  дека во изминатите 24 часа се...

МЗ: Се шири мејл со лажна содржина, граѓаните да не потпаѓаат...

Меѓу граѓаните се шири мејл со невистинита содржина, испратен од лажна адреса која наликува на Министерство за здравство, соопштија оттаму. Од министерството за здравство додаваат...

Франција и Шпанија почнуваат да излегуваат од изолација

Десетици илјади луѓе во Франција и Шпанија денес повторно започнаа да се ослободуваат од излоација, иако постои страв од втор бран на инфекција во...

Косовскиот премиер Албин Курти во самоизолација

Лидерот на косовската партија Самоопределување, премиерот во заминување, Албин Курти, изјави денеска дека нема да оди на работа, туку ќе ги извршува своите должности...

Земјата се тресе: По Јапонија и Чиле, силен земјотрес и во...

Северна Кореја беше погодена од земјотрес со јачина од 4 степени според Рихтеровата скала. Засега нема информации за повредени и материјална штета. Земјотресот е регистриран...

Оздравени 64 лица, дијагностицирани 22 нови случаи на коронавирусот

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 64 оздравени пациенти и тоа во Скопје 17, Куманово 9, Прилеп 12, Тетово 3, Струга 12, Охрид 9, Гостивар...

Корона деноноќие: По повеќе од еден месец повторно се врати вирусот...

Бројот на заразени со вирусот во светот надмина четири милиони и изнесува 4.163.229. Бројот на активни случаи е 2.412.995 пациенти, додека 1.750.229 случаи се...

Последни вести

Препорачано